2016-06-06T18:48:42+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Via Baltica – kolejny krok do realizacji

REKLAMA
fot. lomza.pl
REKLAMA
zdjecie 7409

W łomżyńskim Starostwie Powiatowym obradowała sejmowa podkomisja do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej. Głównym tematem była realizacja drogi S61 Via Baltica. W spotkaniu wziął udział Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Starosta Powiatu Łomżyńskiego Elżbieta Parzych, posłowie, Wojewoda Podlaski oraz licznie zgromadzeni samorządowcy.

Przewodniczący podkomisji, poseł Lech Kołakowski otwierając obrady mówił o ogromnym znaczeniu budowy Via Baltica dla Łomży i regionu. Wskazywał, że brak takiego korytarza drogowego blokuje rozwój miasta, a jego stworzenie przyczyniłoby się do poprawy względów gospodarczych oraz turystycznych.

O realizacji projektu budowy Via Baltica wypowiadali się przedstawiciele ministerstw zaangażowanych w te prace. Jarosław Waszkiewicz z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zaznaczał, że projekt ma najwyższy priorytet i prace nad nim są bardzo zaawansowane. - Przetargi zostaną zrealizowane na zasadzie „zaprojektuj i zbuduj”. Najprawdopodobniej ruszą już w III kwartale tego roku. Budowa odcinka ekspresówki Ostrów – Szczuczyn będzie kosztować około 3,5 miliarda złotych. Środki na jego realizację będą pochodzić m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace najpóźniej zaczną się w listopadzie 2018 roku, a zakończenie przewidywane jest na rok 2020 – mówił Waszkiewicz.

W dyskusji wzięła udział również Małgorzata Zielińska z Ministerstwa Rozwoju. Zgromadzonych gości poinformowała, że nie ma żadnych zagrożeń dla budowy drogi i są na to zapewnione środki.

Obecny na spotkaniu Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podsumował ostatnie lata starań władz miejskich o budowę Via Baltica. Przypomniał o wyjazdowym posiedzeniu Klubu Parlamentarnego PiS w Łomży. - Na tym posiedzeniu posłowie podjęli jedną uchwałę, która mówiła o przyspieszeniu prac związanych z budową długo wyczekiwanej drogi. Nowy rząd prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju, a ta z kolei pozwala na rozwój miast, które utraciły status miast wojewódzkich. Nasze miasto jest białą plamą na mapie kolejowej. W Suwałkach i Białymstoku w tym roku mają być oddane lotniska biznesowe, dlatego szybkie połączenie Łomży z Warszawą jest niezwykle istotne dla rozwoju miasta. Mam nadzieję, że obecne plany budowy Via Baltica pomogą nam w realizacji naszych samorządowych zadań, którym jest również ściąganie inwestorów zewnętrznych, a do tego potrzebna jest dobra komunikacja – podsumował Prezydent.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
zdjecie 7409