2016-01-20T15:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

W gminie Olszewo-Borki grasują złodzieje

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Uwaga na złodziei grasujących po terenie gminy Olszewo-Borki. W miniony piątek pod nieobecność właścicieli włamali się do jednego z domów w miejscowości Drężewo, z którego ukradli złotą biżuterię.

To kolejny przypadek kradzieży z włamaniem na terenie gminy Olszewo-Borki. W piątek, 15 stycznia do domu jednorodzinnego w miejscowości Drężewo włamali się nieznani sprawcy. Ich łupem padła złota biżuteria. Jak informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, czynności mające na celu ustalenie sprawców kradzieży prowadzą obecnie funkcjonariusze wydziału przestępstw przeciwko mieniu.

Jak ustrzec się przed kradzieżą? Przeczytajcie przygotowany przez funkcjonariuszy ostrołęckiej policji poradnik:

Pierwsza rzecz na którą należy zwrócić uwagę to „okazja”. Jak mówi mądrość ludowa to właśnie „okazja czyni złodzieja”. Pozostawienie otwartych pojazdów, mieszkań czy domów sprawi, że osoba wykorzystuje okazję i dokonuje kradzieży drogich dla nas rzeczy. Przykładem mogą być uruchomione pojazdy. By zachować ciepło w środku na „chwilę” wchodzimy do domu, bloku, czy sklepu. Ta chwila niestety może nas drogo kosztować. Podobnie jest z mieszkaniami. Sprawcy w takich przypadkach otwierając drzwi najczęściej kradną rzeczy będące w zasięgu wzroku, a dokładnie ręki. Najczęściej są to torebki damskie, saszetki lub telefony. Pamiętajmy, że rozważając o własnym bezpieczeństwie nie możemy pozwolić sobie na „chwilę”.
 
Druga rzecz to właściwe przygotowanie posesji, czy mieszkania. W tym przypadku należy skupić się na zabezpieczeniach technicznych. Atestowane zamki, alarmy czy monitoring są niezwykle skuteczne. Pamiętać jednak należy, że powyższe zabezpieczenia trzeba uruchomić. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy to pomimo świetnych zabezpieczeń, nie zostały one uruchomione.
 
Trzeba jednak pamiętać, że bywają sprawcy dokonujący włamań na pasówkę. Wchodzą do mieszkań otwierając zamki, a po zakończeniu zamykają mieszkanie. W tych przypadkach pokrzywdzenie często po kilku dniach orientują się, że doszło do włamania. Najlepsza formą zabezpieczenia w tym przypadku będzie czujny sąsiad. W ocenie policjantów specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości przeciwko mieniu to właśnie sąsiedzi stanowią najlepszą linię ochrony. Korzystajmy z okazji wyjeżdżając na dłuższy okres poinformujmy sąsiad o naszej nieobecności. Podkreślmy, że nie spodziewamy się żadnych wizyt w domu i dom pozostanie bez opieki. W przypadku jakichkolwiek obcych czujny sąsiad zaalarmuje np. policję. Możemy także poprosić o włączenie świateł przed domem, czy w samym mieszkaniu, to również zmniejszy atrakcyjność naszej posesji.
 
W ostatnim czasie pojawił się nowy sposób włamań do domów. Sprawcy wybierają te budynki, które przez znaczną część dnia pozostają bez opieki. Brak domowników, duże odległości pomiędzy domami, kompleksy leśne czy w końcu piękne ogrody w postaci wysokich krzewów powodują, że sprawca na celownik ustawia właśnie daną posesję. W tym przypadku ważne jest pełne zabezpieczenie. Czyli z jednej strony środki techniczne, a z drugiej czujny sąsiad. Niezwykle ważne bywają sygnały od sąsiadów w poszczególnych miejscowościach. Każdorazowo gdy widzimy osoby obce, które obserwują poszczególne posesje, pojazdy na obcych numerach rejestracyjnych zapiszmy na kartce nasze spostrzeżenia i skontaktujmy się z dyżurnym pod nr 997 przekazując swoje obawy. Sprawcy najczęściej dostają się do domów od tarasów, które najczęściej znajdują się poza widokiem innych osób.
 
Pamiętaj, że każde Twoje spostrzeżenie może być ważne w kontekście zatrzymania sprawcy kradzieży bez względu na to w jaki sposób działa na miejscu kradzieży. 

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×