2015-09-04T13:44:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

W niedzielę referendum. Marek Zagajewski o wprowadzeniu JOW: "Walka trwa"

REKLAMA
zdjecie 142
Marek Zagajewski (fot. JOW.pl)Marek Zagajewski (fot. JOW.pl)
REKLAMA

Już za dwa dni obywatele Polski będą mieli możliwość wzięcia udziału w referendum ogólnokrajowym. Jedno z pytań dotyczyć będzie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do sejmu. Publicysta Marek Zagajewski w ostatnim słowie przed ciszą wyborczą podkreśla, że walka o JOW trwa i przy mobilizacji obywatelskiej może zakończyć się sukcesem. Dlaczego akurat JOW?

- Zaskakuje, że w reżimowej propagandzie dotyczącej wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej hasło „wolnych wyborów” w ogóle nie występuje. Nasze polityczne tuzy, ich nadworni komentatorzy z akademickim cenzusem i gwiazdy żurnalistyki zgodnie ignorują ten oczywisty fakt, że wolne wybory do parlamentu stanowią fundament nowoczesnej demokracji - pisze Marek Zagajewski w felietonie dla portalu JOW.pl, dodając -  To większościowa ordynacja oparta na jednomandatowych okręgach wyborczych ma klasyczny, pierwotny i uniwersalny w sensie wolnych wyborów charakter. W tej perspektywie, wprowadzona bez publicznej dyskusji ordynacja proporcjonalna jest swego rodzaju świadomym i celowym wypaczeniem wyborczej logiki, której klasykiem jest ordynacja JOW.

Cały tekst Marka Zagajewskiego przeczytać można w portalu JOW.PL. Warto zapoznać się z tym artykułem przed pójściem na niedzielne referendum. Więcej o zbliżającym się głosowaniu przeczytasz także tutaj.

Podczas referendum Polacy odpowiedzą na następujące pytania: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?; Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? oraz Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?.

ZOBACZ składy Obwodowych Komisji Referendalnych w Ostrołęce

REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2  3 dk4 dk5
dk6  7  8  9 dk10  11 dk12
dk13  14  15 dk16  17  18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×