zdjecie 4498
zdjecie 4498
2015-09-04T13:44:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

W niedzielę referendum. Marek Zagajewski o wprowadzeniu JOW: "Walka trwa"

REKLAMA
Zdjęcie główneMarek Zagajewski (fot. JOW.pl)
REKLAMA

Już za dwa dni obywatele Polski będą mieli możliwość wzięcia udziału w referendum ogólnokrajowym. Jedno z pytań dotyczyć będzie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do sejmu. Publicysta Marek Zagajewski w ostatnim słowie przed ciszą wyborczą podkreśla, że walka o JOW trwa i przy mobilizacji obywatelskiej może zakończyć się sukcesem. Dlaczego akurat JOW?

- Zaskakuje, że w reżimowej propagandzie dotyczącej wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej hasło „wolnych wyborów” w ogóle nie występuje. Nasze polityczne tuzy, ich nadworni komentatorzy z akademickim cenzusem i gwiazdy żurnalistyki zgodnie ignorują ten oczywisty fakt, że wolne wybory do parlamentu stanowią fundament nowoczesnej demokracji - pisze Marek Zagajewski w felietonie dla portalu JOW.pl, dodając -  To większościowa ordynacja oparta na jednomandatowych okręgach wyborczych ma klasyczny, pierwotny i uniwersalny w sensie wolnych wyborów charakter. W tej perspektywie, wprowadzona bez publicznej dyskusji ordynacja proporcjonalna jest swego rodzaju świadomym i celowym wypaczeniem wyborczej logiki, której klasykiem jest ordynacja JOW.

Cały tekst Marka Zagajewskiego przeczytać można w portalu JOW.PL. Warto zapoznać się z tym artykułem przed pójściem na niedzielne referendum. Więcej o zbliżającym się głosowaniu przeczytasz także tutaj.

Podczas referendum Polacy odpowiedzą na następujące pytania: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?; Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? oraz Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?.

ZOBACZ składy Obwodowych Komisji Referendalnych w Ostrołęce

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×