zdjecie 2252
2018-01-24T15:50:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Ważą się losy Szkoły Podstawowej w Rżańcu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
0
0
27

Dzieci ze Szkoły Podstawowej SIGiE im. Karola Adamieckiego w Rżańcu w poniedziałek wrócą do nauki po feriach zimowych. Dla placówki nie są to jednak spokojne dni. Dyrekcja i rodzice walczą o przetrwanie dla szkoły, gdyż wójt gminy nie przyznał placówce subwencji oświatowej na 2018 rok. Zdeterminowani rodzice pojawili się dziś na sesji rady gminy.

Murem za szkołą

W szkole podstawowej w Rżańcu (gm. Olszewo-Borki) uczy się 22 dzieci. Ta jednostka edukacyjna utrzymuje się jedynie z subwencji oświatowej przekazywanej dla szkoły przez gminę. Na 2018 rok szkoła w Rżańcu takiej dotacji nie otrzymała, a powodem było opóźnienie w złożeniu informacji o planowanej liczbie uczniów na ten rok. Wójt, odmawiając przyznania dotacji, nie uwzględnił daty stempla pocztowego w korespondencji z potrzebną informacją. Ta dotarła do Urzędu Gminy po wskazanym terminie, ale wysłana została dwa dni przed jego upłynięciem. Dyrektor szkoły twierdzi, że nie było nieprawidłowości w takim przekazaniu informacji. Inne zdanie ma gminny prawnik.

- Rodzice naszych uczniów są załamani, bo szkoła nie ma już pieniędzy na funkcjonowanie. Wójt powinien uznać wysłaną informację na podstawie daty stempla pocztowego. Były wnioski w tej sprawie, ale na razie nie przyniosły efektu. Rodzice bardzo nam pomagają, organizują kiermasze, zbierają fundusze. Razem od lat inwestujemy w ten budynek, a zostajemy bez środków do funkcjonowania. Robimy wszystko, by wójt dał nam po prostu to, co nam się należy – mówi dyrektor ZS SIGiE Iwona Magdalena Cwalińska.

Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych i Edukacyjnych zarządza szkołą w Rżańcu od 2000 roku. Do tej pory szkoła otrzymywała subwencję oświatową, dzięki czemu mogła normalnie funkcjonować. Warto podkreślić, że rodzice stają murem za dyrekcją: nie chcą by ich dzieci uczyły się w sąsiednich miejscowościach, a tego, by kontynuowały naukę w swojej dotychczasowej szkole. Domagają się od wójta pozytywnego rozwiązania problemu.

Sprawa dla komisji

Sprawa nabrała szybkiego obrotu, gdyż SIGiE złożyło skargę na uchwałę rady gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rada gminy musiała w czasie 30 dni przekazać skargę do sądu, wraz z odpowiedzią na te pismo. Radni zebrali się w tej sprawie 24 stycznia br. Na sali obrad w roli gości pojawiła się też dyrektor Cwalińska oraz rodzice dzieci ze szkoły w Rżańcu. Okazało się, że skarga, dla której de facto radni dziś musieli się zebrać w trybie nadzwyczajnym, w poniedziałek została wycofana. Uchwała musiała jednak zostać podjęta i odpowiedź na skargę przekazana zostanie do sądu. 12 radnych było za przekazaniem skargi, 2 wstrzymało się od głosu.

Dyskusję zdominowała sprawa wstrzymania dotacji dla szkoły. Rodzice i dyrekcja chcieli dowiedzieć się o powodach wstrzymania dotacji oraz planach na rozwiązanie sporu i zapowiedzieli, że zrobią wszystko, by dzieci z Rżańca uczyły się w godnych warunkach i nie musiały szukać sobie nowej szkoły. Konkretnej odpowiedzi jednak dziś nie uzyskali, gdyż rada gminy była zobowiązana jedynie do podjęcia decyzji o przekazaniu skargi wraz z odpowiedzią do sądu. Sprawą dotacji szkoły zajmie się w przyszłości również gminna komisja oświaty. Rodzice otrzymali zapewnienie, że zostaną poinformowani o terminie obrad komisji i będą mogli wziąć w nich udział.

Wójta Krzysztofa Szewczyka nie było na dzisiejszej sesji rady gminy. Rodzice zapowiadają, że to nie koniec ich walki o dobro dzieci i godną przyszłość szkoły. - Jeżeli będzie trzeba, będziemy się tu pojawiać częściej - mówią.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×