eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wernisaż wystawy „W świecie rzeźb Romualda Zerycha” w ostrołęckim muzeum [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oficjalnie otwarto wystawę zatytułowaną „W świecie rzeźb Romualda Zerycha”. Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 14 czerwca.

Romuald Zerych (1888–1964) był artystą rzeźbiarzem. W latach od 1908 do 1911 i 1918–1919 uczył się u Xawerego Dunikowskiego i Tadeusza Breyera w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Związany był z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych oraz z Zrzeszeniem Artystów Plastyków Zwornik. Należał do Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym Warszawy okresu międzywojennego. Jego prace były nagradzane i wyróżniane. Często wystawiał je w stolicy, ale też w Grodnie, Padwie i innych miastach. Jest autorem pomników (np. w Budziszynie – poświęconego zmarłym tam jeńcom wojennym, Elizy Orzeszkowej w Grodnie i w Warszawie), rzeźb nagrobnych (np. nagrobka Wacława Gąsiorowskiego), rzeźb portretowych (np. Profesora Stanisława Noakowskiego) i całych postaci – personifikacji kontemplacji, rozpaczy, Warszawy 44.

Część z jego prac przed 1939 rokiem trafiła do Zbiorów Państwowych, np. rzeźba w drewnie przedstawiająca Świętego Franciszka z Asyżu, którą można obecnie oglądać w Galerii Rzeźby Polskiej w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie. R. Zerych jest również autorem projektu rzeźb portalowych, który w 1930 roku powstał w ramach konkursu na pomnik mauzoleum w Ostrołęce, również twórcą pomnika szarży artylerii konnej w tym mieście. Wykonał tablicę pamiątkową dla kościoła pw. św. Wawrzyńca na Woli w Warszawie, poświęconą gen. Józefowi Sowińskiemu. Zajmował się też renowacją i konserwacją rzeźb barokowych dla Liceum Krzemienieckiego i podczas powojennej odbudowy Warszawy (dla pałaców Krasińskich, Branickich czy Ogrodu Saskiego). Z pasją rysował. Stworzył kilkaset portretów jeńców z czasów Wielkiej Wojny, utrwalił twarze ludzi, niekiedy znanych postaci, Hucułów, marynarzy, krajobrazy Wołynia i Krzemieńca, gór i polskiego morza. Rysunki te, według woli Spadkobierców rzeźbiarza, w liczbie ponad 1200 obiektów, znajdują się obecnie w zasobach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Ekspozycja, która od piątku, 14 czerwca zwiedzić można w Muzeum Kultury Kurpiowskiej to znakomita część dorobku Romualda Zerycha, artysty który odcisnął również ślad w architekturze i memuarystyce Ostrołęki.

Komisarz i autor scenariusza wystawy – Barbara Kalinowska. Wystawa czynna od 14 czerwca 2019 do 6 stycznia 2020 roku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×