2016-09-29T19:41:32+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Wicepremier Morawiecki na czele resortów rozwoju i finansów

REKLAMA
Uroczystość powołania wicepremiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko ministra finansów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)Uroczystość powołania wicepremiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko ministra finansów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
REKLAMA
20
5
2

Prezydent powołał Mateusza Morawieckiego na stanowisko Ministra Rozwoju oraz Ministra Finansów. Wicepremier stanie na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Jutro odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego gremium.

- Ta zmiana ma charakter innowacyjny. Jest to zmiana funkcjonalna, nie personalna - powiedział Prezydent Andrzej Duda powołując Wicepremiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko Ministra Rozwoju i Finansów. Uroczystość odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda postanowieniem z dnia 28 września 2016 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów odwołał z urzędu Ministra Finansów Pana Pawła Szałamachę.

Ponadto, Prezydent RP postanowieniami z dnia 28 września 2016 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów odwołał z urzędów Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rozwoju Pana Mateusza Morawieckiego.

Jednocześnie, Prezydent RP powołał Pana Mateusza Morawieckiego na urzędy Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rozwoju i Finansów.

- Moją misją jest koordynacja polityki gospodarczej rządu. W naturalny sposób wiele resortów patrzy przez swój pryzmat. Koordynacja ma doprowadzić, przy pełnej niezależności wszystkich ministrów w Komitecie Ekonomicznym, do usprawnienia działań na wszystkich szeroko rozumianych frontach gospodarczych – powiedział wicepremier Morawiecki.

Jednym z głównych zadań będzie przeprowadzenie ustawy budżetowej przez Sejm.

- Budżet zakłada utrzymanie deficytu poniżej 3 proc. PKB. To jeden z niższych deficytów w UE. Zachowując stabilność finansów publicznych, przesuwamy środki w kierunku inwestycji - zapowiedział.

Jak dodał, kluczowym wyzwaniem jest zwiększenie oszczędności krajowych.

- One przekładają się na wysoki poziom innowacyjnych inwestycji. Od początku roku, czyli przez pierwsze 9 miesięcy odnotowaliśmy najwyższy wzrost wynagrodzeń również w regionach o niższej dynamice gospodarczej – powiedział szef resortów rozwoju i finansów.

Wicepremier Morawiecki zapowiedział podjęcie działań na rzecz poprawienia ściągalności podatków. Na koniec przyszłego roku wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym.

Źródło: prezydent.pl/mr.gov.pl
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×