zdjecie 1166
zdjecie 1166
zdjecie 1166
2019-12-26T14:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Więcej pociągów do Warszawy? Tańsze bilety? Jest odpowiedź na zapytanie radnego Grabowskiego

REKLAMA
Marcin GrabowskiMarcin Grabowski
REKLAMA
9
0
18
Radny województwa mazowieckiego Marcin Grabowski otrzymał odpowiedź na zapytanie w sprawie kolei na Mazowszu, a konkretnie - pociągów kursujących między Ostrołęką a Warszawą. Czy czekają nas lepsze czasy?
 
Radny Marcin Grabowski zwrócił się do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika z zapytaniem w sprawie zwiększenia ilości bezpośrednich pociągów z Ostrołęki do Warszawy oraz obniżenia cen biletów. Informowaliśmy o tym w naszym serwisie.
 
- Polepszanie oferty przewozowej, w tym zwiększenie ilości bezpośrednich pociągów na trasie Warszawa Wileńska/Zachodnia – Ostrołęka wiąże się z koniecznością zaangażowania większej ilości taboru obsługującego linię nr 29. Bezpośrednie połączenia Warszawy z Ostrołęką muszą być realizowane w zestawieniu co najmniej 2 elektrycznych zespołów trakcyjnych, tak aby obsługiwać przede wszystkim ruch pasażerów generowany na odcinku Warszawa Wileńska – Wołomin Słoneczna. Badania frekwencji prowadzone cyklicznie przez Koleje Mazowieckie wskazują, że w pociągach kursujących na linii nr 29 frekwencja jest na średnim poziomie ok. 30 osób w pociągu (w pociągach kursujących w porze porannej lub popołudniowej frekwencja wynosi do 100 osób). Taki poziom zapełnienia pociągów powoduje, że do obsługi większości połączeń w relacji Tłuszcz – Ostrołęka zadysponowane są pojazdy niskopojemnościowe (jednoczłonowe autobusy szynowe typu VT627) - czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Grabowskiego.
 
Jak zauważono w odpowiedzi, linia kolejowa nr 29 to linia o długości 75 km, jednotorowa (wyposażona w tzw. mijanki), zelektryfikowana wymagająca nakładów inwestycyjnych na poprawę paramentów technicznych zwiększających przepustowość oraz podnoszących prędkość przejazdu. Średni czas przejazdu (bez konieczności postoju na mijankach celem przepuszczenia pociągu jadącego z naprzeciwka) wynosi ok. 75 minut.
 
- Poprawę sytuacji przewozowej mieszkańców Ostrołęki w tym zwiększenie ilości bezpośrednich pociągów z Warszawą upatrujemy w modernizacji linii kolejowej nr 29 (linia zarządzana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., natomiast modernizacja planowana jest w ramach tzw. komponentu kolejowego – projektu „szprychy” łączącej Północno – Wschodnią część Polski z Centralnym Portem Komunikacyjnym), w tym dobudowy (przynajmniej na odcinku Tłuszcz – Wyszków) dodatkowego toru umożliwiającego sprawne prowadzenie ruchu kolejowego. Odnośnie obniżenia cen biletów i wprowadzenia oferty specjalnej dla pasażerów podróżujących w relacji Ostrołęka – Wyszków – Warszawa Wileńska/Śródmieście informuję, że Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” znajduje się na etapie audytu własnych ofert specjalnych, celem którego jest optymalizacja produktu (zmiana obowiązujących/wprowadzenie nowych) dostosowanego do zróżnicowanych potrzeb klientów - zakończono.
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×