eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Wielkanoc 2020 w diecezji łomżyńskiej: Bez święcenia pokarmów i procesji rezurekcyjnej

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

Wiemy już, jak będą wyglądać obrzędy związane ze świętami Wielkanocnymi na terenie diecezji łomżyńskiej. W związku z epidemią koronawirusa zrezygnowano z tradycyjnych obrzędów: obmycia nóg w Wielki Czwartek, święcenia pokarmów w Wielką Sobotę czy procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną.

Wytyczne dotyczące Wielkiego Tygodnia i Truduum Paschalnego wydał biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Tak będzie wyglądać WIELKI TYDZIEŃ I ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE:

Niedziela Palmowa

Pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy należy odprawić według trzeciej formy (wejście zwykłe). Wszystkie obrzędy mają się odbyć wewnątrz budynku.

Wielki Czwartek

Msza św. Krzyżma będzie odprawiona w Katedrze Łomżyńskiej o godz. 10:00 bez udziału ludu i duchowieństwa. Zapewnimy transmisję on-line, dzięki której będzie można się łączyć duchowo ze wspólnotą prezbiterium Kościoła łomżyńskiego. (…). Uroczysta Msza Święta dla wszystkich kapłanów, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiona zostanie po ustaniu stanu epidemii.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Msze św. odbywają się w katedrze, w kościołach parafialnych, w kościołach rektorskich. Wspólnoty zakonne mogą celebrować misteria w swoich kaplicach – publicznych i prywatnych – ale bez udziału osób z zewnątrz. Obmycie nóg należy pominąć. Należy pominąć procesję do ciemnicy na zakończenie uroczystości. Najświętszy Sakrament pozostawiamy w tabernakulum. Z powodu stanu pandemii Stolica Apostolska zezwala kapłanom w tym dniu na odprawienie Mszy św. sine populo.

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek

Nabożeństwo może odbywać się bez udziału ludu. W modlitwie powszechnej należy uwzględnić dodatkową intencję. Podczas Adoracji Krzyża pocałunek należy zastąpić pokłonem. Według uznania proboszcza bądź rektora kościoła można przygotować skromny grób z miejscem na wystawienie Najświętszego Sakramentu do indywidualnej adoracji, ale bez procesyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu. Ojciec Święty Franciszek zatwierdził propozycję, aby zbiórka na Ziemię Świętą w roku 2020 została przeniesiona na niedzielę 13 września, w okolicy święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wielka Sobota

Z powodu przepisów administracyjnych, nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Rekomendujemy wiernym błogosławienie pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny, według załączonego formularza.

Wigilia Paschalna

Zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej może być sprawowana wyłącznie w kościołach katedralnych i parafialnych. Zezwalam na sprawowanie tej liturgii w Diecezji Łomżyńskiej także w kaplicach prywatnych i publicznych z zachowaniem obowiązujących przepisów. Liturgia musi być sprawowana wewnątrz budynku. W ramach Liturgii Światła – zamiast przygotowania i poświęcenia ogniska należy tylko zapalić paschał i wykonać Exultet. Liturgia chrzcielna musi być ograniczona tylko do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie udziela się sakramentu chrztu świętego. Pomija się też aspersję. Na zakończenie Liturgii nie ma procesji rezurekcyjnej.

Niedziela Zmartwychwstania

Należy zrezygnować z procesji rezurekcyjnej w poranek Wielkanocny. Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Ze względu na szczególne okoliczności w czasie Triduum Paschalnego można udzielać wszystkim, a nie tylko chorym, Komunii świętej zawsze, gdy o to poproszą.

Źródło: Diecezja Łomżyńska

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×