eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Wielkanoc 2023. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9752
REKLAMA

W Wielką Sobotę wierni przynoszą do kościołów pokarmy, które spożyją podczas śniadania wielkanocnego. Kapłani święcą je i składają przy okazji wszystkim parafianom świąteczne życzenia.

W ostrołęckich parafiach święcenie pokarmów odbywało się od wczesnych godzin porannych, najczęściej w półgodzinnych odstępach. Towarzyszyła mu krótka modlitwa, kapłani skadali też swoim parafianom śwąteczne życzenia.

Święcenie pokarmów w Polsce pojawiło się już w XV wieku. Początkowo święcono wyłącznie baranka, obecnie każdy z pokarmów ma swoją symbolikę. Kapłani zachęcają co roku, by przygotowywać wielkanocny koszyczek zgodnie z tradycją i nie przyozdabiać go "znakami nowoczesności".

Pokarmy mają wymiar symboliczny. Zwykle znajduje się baranek wielkanocny, który jest ważnym symbolem chrześcijańskim i oznacza Chrystusa. Mięso, wędliny są na pamiątkę potraw, które były spożywane w czasie paschy. Są też jajka, jako symbol zakorzeniony w historii ludzkości, kultury - jako znak nowego życia. I chleb, bardzo ważny symbol i podstawowy pokarm ludzki. Do koszyczka często trafia też chrzan jako symbol ziół (w innym znaczeniu - wyciska łzy, przypomina gorycz i ból męki Chrystusa), ale też i sól - jako to, co zapewnia trwałość życia.

Poświęconych dziś wielkanocnych pokarmów nie można spożywać do wielkanocnego śniadania w niedzielę. Dopiero wtedy zasiadamy do stołów, by świętować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×