2012-03-19T07:38:00+01:00 eOstroleka.pl
,

Wielki Wyjazd na Węgry: Ostrołęczanie w Budapeszcie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Kinga Krysiewicz
REKLAMA
12
8
0

Do Budapesztu, na obchody węgierskiego narodowego święta, pojechało kilka tysięcy Polaków. Wśród nich byli również ostrołęczanie - Edward Górecki, szef ostrołęckiego Klubu „Gazety Polskiej” oraz Sylwester Wieczorek, były działacz ostrołęckiej „Solidarności”.

- Już sama podróż do Węgier była wydarzeniem niecodziennym. Prawie w każdym przedziale gitara i śpiewanie pieśni patriotycznych - relacjonował nam Wieczorek. - Na dworcu w Budapeszcie byliśmy w piątek około godz. 7. Stamtąd autokarami pojechaliśmy na plac przed Muzeum Narodowym, gdzie bardzo serdecznie przywitało nas kilka tysięcy Węgrów. Tam przemawiał m.in. redaktor naczelny „Gazety Polskiej” - Tomasz Sakiewicz - nagrodzony gromkimi brawami. Później, po zakwaterowaniu w hotelach, wyruszyliśmy w trzykilometrowy marsz ulicami Budapesztu na Plac Kossutha, gdzie odbywały się główne uroczystości węgierskiego święta. Na placu zgromadziło się 300 tys. Węgrów i wszyscy okazywali Polakom ogromną serdeczność. Warto też dodać, że Viktor Orban, podczas swojego przemówienia, porównał obecna sytuację Węgier do czasu, kiedy jego kraj był pod rządami Moskwy - opowiadał Sylwester Wieczorek.

- Na Węgry pojechałem nie tylko jako przedstawiciel Klubu „Gazety Polskiej”, żeby zamanifestować naszą solidarność z premierem Viktorem Orbanem. Pojechałem tam również jako przedstawiciel Ostrołęki, miasta, które łączy z Węgrami postać generała Józefa Bema, bohatera bitwy pod Ostrołęką z 1831 roku - mówił z kolei naszemu portalowi Edward Górecki.

- W Budapeszcie przeżyłem jedne z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających chwil mojego życia. Przyjęto nas w sposób niezwykle życzliwy, to była niesamowita dawka emocji. Węgrzy, widząc Polaków, cieszyli się, uśmiechali, płakali ze wzruszenia, bili nam brawo, podchodzili do nas i ściskali ręce. Muszę przyznać, że mi również kilka razy zakręciła się łza w oku. Naprawdę brakuje mi słów, żeby tę życzliwość opisać - opowiadał Górecki. - Wróciłem do Polski z przekonaniem, że u nas też jest możliwa taka solidarność społeczeństwa, które łączy ważny cel. Dla naszej ojczyzny tymi celami są prawda i wolność - dodał szef ostrołęckiego Klubu „Gazety Polskiej”.

Wielki Wyjazd na Węgry został zorganizowany przez Kluby „Gazety Polskiej” we współpracy ze stowarzyszeniem Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszeniem Solidarni 2010. Uczestnicy pojechali do Budapesztu pociągiem, kilkudziesięcioma autokarami i prywatnymi samochodami, aby 15 marca wziąć udział w obchodach święta narodowego na Węgrzech i demonstrować swoje poparcie dla polityki premiera Viktora Orbana. Polacy wyruszyli w czwartek, 14 marca, a wrócili w sobotę, 17 marca.  

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości ich autorki - Kingi Krysiewicz.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28  29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11  12  13  14 15
16  17  18 19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Brak wydarzeń