2021-12-30T15:39:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wielkie niewiadome: inflacja i Polski Ład. Uchwalono budżet miasta na 2022 rok

REKLAMA
REKLAMA
4
6
52

Rada miasta uchwaliła budżet miasta na 2022 rok. Głosów sprzeciwu nie było - radni z różnych ugrupowań okazali wyrozumiałość dla władz miasta, głosując za przyjęciem przedstawionego projektu. Choć padały głosy o wielkiej niewiadomej, związanej m.in z inflacją i sprawami podatkowymi.

- Budżet na 2022 rok jest budżetem zgoła innym. Zmieniła się metodyka planowania. Planując nasze wydatki, zaczynamy od planowania wydatków bieżących. Co roku wychodzi od nas zalecenie do podległych jednostek, żeby planowały wydatki, uwzględniając wskaźniki inflacyjne. Ta inflacja przekroczyła 7 procent, pojawiły się informacje, że przekroczy 8 procent - wskazał prezydent Łukasz Kulik.

Podstawowym zadaniem, które ja sobie postawiłem na nadchodzący rok to zabezpieczenie bezpieczeństwa wypłat. Kończymy te inwestycje, które rozpoczęliśmy w latach poprzednich.

- Budżet, który został przygotowany, jest budżetem zachowawczym. Do samego marca będziemy mieć bardzo pracowity nowy kwartał. Po wejściu Polskiego Ładu, po pierwszych miesiącu-dwóch będziemy wiedzieć, jak miasto będzie wyglądać kosztowo - dodał Kulik.

Podobne wnioski mieli też radni. - Budżet nie jest idealny, ale został profesjonalnie przygotowany przez służby pana prezydenta - powiedział Paweł Niewiadomski z Naszej Ostrołęki.

- Aż się wierzyć nie chce, że udało się skonstruować budżet w tak trudnych czasach bez podwyżek podatków lokalnych - wychwalał radny Stanisław Szatanek. - Jesteśmy szczęściarzami, że zarządza nami taki prezydent.

Radny Mariusz Mierzejewski podkreślił, że 2022 rok będzie trudny.

- Słyszymy o podwyżkach, że ceny energii rosną. Jak to odbije się na sytuacji mieszkańców, przedsiębiorców - trudno powiedzieć. Trzeba będzie się mierzyć z tymi kłopotami. W ten przyszły rok trzeba patrzyć z dużą dozą niepewności, bo nie wiadomo, jakie rozwiązania przyniesie nam ta ekonomia - powiedział, dodając:

Cieszę się, że w budżecie zawarte są te pewności: że do oświaty trafią środki finansowe, organizacje pozarządowe będą miały środki na konkursy. To niewątpliwie jest ważne. Druga kwestia jest taka, że jest jakaś perspektywa.

- Poprzemy ten budżet i będziemy robić wszystko, żeby inwestycje w nim zaplanowane zostały zrealizowane - dodał Mariusz Popielarz z Koalicji Obywatelskiej. Radny z PiS, Henryk Gut, również podkreślił: "Będziemy wspierać, tam gdzie jest to możliwe".

Radni poparli projekt budżetu na 2022 rok głosami 18 za, bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×