zdjecie 65
2013-02-26T21:54:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wietnamka, Argentynka i Węgier uczą ostrołęcką młodzież tolerancji wobec różnych kultur [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

PEACE Cross-cultural Understanding - pod taką nazwą kryje się projekt w którym biorą udział uczniowie Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce. Celem projektu jest poszerzanie porozumienia międzykulturowego wśród polskiej młodzieży, zwalczanie stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń, poprzez kontakt z praktykantami z całego świata.

W ramach tego projektu trójka młodych wolontariuszy z Wietnamu, Argentyny i Węgier przez cały tydzień od 24 lutego do 3 marca podczas prelekcji przedstawiaja kraje z których pochodzą i zapoznaje uczniów ostrołęckiej szkoły ze swoimi kulturami, Zajęcia prowadzone są po angielsku, co dodatkowo daje uczniom możliwość szlifowania języka.

- PEACE Cross-cultural Understanding czyli zrozumienie międzykulturowe to program realizowany przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. W ramach programu wolontariusze z różnych stron świata odwiedzają kraje rozwijające się, tak m.in. jak Polska i w szkołach, które zgłosiły się od udziału w projekcie prowadzą szkolenia ukierunkowane na wyrobienie w młodzieży tolerancji i zrozumienia dla odrębności kulturowych, poszerzanie świadomości i horyzontów uczniów związanych z problemami dzisiejszego świata czy zwalczanie funkcjonujących, niewłaściwych stereotypów dotyczących różnic rasowych i kulturowych – powiedziała nam Magdalena Władysiuk, nauczyciel z ZS nr 5.

W trakcie trwania projektu wolontariusze uczestniczą w życiu szkoły i społeczności lokalnej i jak sami przyznają pomimo dość sporych różnic kulturowych potrafią znaleźć wspólną nić porozumienia. Maria Augustina, pochodząca z Argentyny największe różnice dostrzega w religijności obu narodów, zaś pochodzący z Węgier Zoltan zauważył, że Polacy są znacznie bardziej otwarci od jego rodaków. Podczas pobytu w Ostrołęce zagraniczni goście mieszkają w domach trzech uczennic III liceum.

- Na początku byłam troszkę zdezorientowana, nie wiedziałam jak to wszystko będzie wyglądało. Jednak okazało się, że pomimo bardzo dużych różnic kulturowych pomiędzy mną a Marią Augustiną, która u mnie mieszka, znalazłyśmy wspólny język i świetnie się rozumiemy – powiedziała Kinga Rosak, uczennica III LO.

Podobnie jest wśród pozostałych uczniów, którzy zetknęli się już z zagranicznymi wolontariuszami.

- Muzyka jest dobrym sposobem na znalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia, słuchamy tych samych zespołów. To taki uniwersalny sposób porozumiewania się – przyznaje Mateusz Rudzik, przewodniczący samorządu uczniowskiego.

Uczniowie ZS nr 5 mają także okazję odwdzięczyć się swoim gościom i zapoznać ich z naszą kulturą i zwyczajami. Wspólnie uczyli się m.in. tańców ludowych, zapoznają się z kurpiowskimi tradycjami, kuchnią i zwyczajami.

Wolontariusze z AIESEC zostaną w Ostrołęce jeszcze do 3 marca.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×