zdjecie 2114
2020-01-27T14:43:34+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Więźniowie z Przytuł Starych już wkrótce zaczną pracę w nowej Hali Produkcyjnej

REKLAMA
zdjecie 2114
fot. eOstroleka.pl
3
0
3

Nowe części do maszyn rolniczych i konstrukcje metalowe będą już wkrótce opuszczały mury Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Wykonają je w całości więźniowie odsiadujący wyroki i zatrudnieni na linii montażowej, która powstała za więziennymi murami. W piątek uroczyste otwarcie nowo wybudowanej Hali Produkcyjnej.

 
Hala Produkcyjna, która powstała za murami Zakładu Karnego w Przytułach starych wybudowano ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych. To innowacyjny projekt wdrażany od 2016 roku z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Część projektu realizowana w znajdującym się kilka kilometrów od Ostrołęki zakładzie karnym zakładała budowę hali produkcyjnej oraz ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów. Z możliwości współpracy z SW w Przytułach Starych skorzystała firma Metal-Technik z Gałówki.
 
W ramach projektu wybudowano halę produkcyjną o powierzchni ponad 2200 metrów, w której przygotowano linię produkcyjna do montażu maszyn rolniczych i konstrukcji metalowych. Prace ruszyły w maju ubiegłego roku i zostały zakończone po około 8 miesiącach. Oficjalne otwarcie hali zaplanowano na piątek, 31 stycznia.
 
- Od października 2016 roku poszukiwaliśmy przedsiębiorców, którzy zechcieliby uruchomić produkcję w planowanej na terenie zakładu karnego hali. Wtedy zatrudnienie wśród osadzonych – zarówno na rzecz kontrahentów zewnętrznych, jak i na terenie zakładu, wynosiło około 243 osoby. Dzisiaj pracuje już 380 osadzonych, co stanowi 51% populacji skazanych naszej jednostki. W odpowiedzi na ofertę, chęć udziału w przedsięwzięciu zgłosiła spółka METAL-TECHNIK z Gałkówki – mówi Agnieszka Chaberek, rzecznik prasowy ZK w Przytułach Starych.
 
O firmie Metal-Technik i projekcie "Praca dla więźniów"
 
Przedsiębiorstwo o zasięgu międzynarodowym, reprezentowane przez Pana Jarosława Adamskiego, swoje doświadczenie w branży metalowej rozpoczęło w 2001 roku. Przez pierwsze cztery lata było czołowym producentem mebli metalowych. Dziś spółka zatrudnia około 250 pracowników. Posiada własny dział konstrukcyjno-technologiczny oraz firmowe hale produkcyjne wyposażone w najnowsze, specjalistyczne maszyny i narzędzia. Zdobyte doświadczenie oraz zapotrzebowanie rynku pozwoliło na rozszerzenie działalności firmy o kolejne produkty. Dziś spółka METAL-TECHNIK specjalizuje się w produkcji maszyn rolniczych i komunalnych.
 
2 czerwca 2017 roku została zawarta umowa przedwstępna dotycząca współpracy w procesie zatrudnienia osadzonych w pomieszczeniach hali wybudowanej na terenie Zakładu Karnego w Przytułach Starych. W ramach zawartej umowy zakład karny zobowiązał się do wybudowania hali produkcyjnej. Głównym inwestorem realizującym inwestycję jest firma PEPEBE Włocławek Przedsiębiorstwo Państwowe we Włocławku. Spółka METAL-TECHNIK zobowiązała się przez okres nie krótszy niż 10 lat zatrudniać, w wymiarze pełnego etatu, co najmniej 100 skazanych w miesiącu.
 
20 maja 2019 roku odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego w fundamenty budowy hali produkcyjnej. Od tego czasu budowa realizowana była zgodnie z założeniem i harmonogramem. Dziś po ośmiu miesiącach od tego wydarzenia  hala o powierzchni użytkowej 2 261 m2 została ukończona i wyposażana w niezbędną infrastrukturę i maszyny do produkcji części do maszyn rolniczych i konstrukcji metalowych.
 
Nowo wybudowana hala, jest drugą inwestycją w tym regionie w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”. Jej działalność pozwoli w najbliższych dniach zatrudnić osoby, które dotychczas z uwagi na względy bezpieczeństwa nie miały szans na podjęcie pracy poza murami więzienia. Takie rozwiązanie pozwala na objęcie zatrudnieniem szerszej grupy skazanych, którzy mogą poprzez pracę uregulować różne zobowiązania finansowe, w tym alimentacyjne. Praca ma również niepodważalny walor wychowawczy i resocjalizacyjny. Zatrudnienie osób pozbawionych wolności, przebywających w tutejszej jednostce, będzie odbywało się w warunkach zapewniających bezpieczeństwo jednostki jak i społeczeństwa.
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 15:04 27-01-2020,   84%
Mam nadzieję że wypłaty pójdą na ich zobowiązania na zewnątrz a nie że skazańcy będą sobie zarabiać.
Bo jak to drugie to tylko iść siedzieć. Dadzą hotel, dadzą dobrze zjeść i dadzą pracę. Dla bezrobotnych czy bezdomnych rewelacyjny sposób. Ciężko się będzie niedługo dostać w ten dobrobyt ;-)
odpowiedz   •   oceń :  
~Hh, 19:03 27-01-2020,   50%
Oni powinni pracować, żeby dostać zryc. Inaczej nie ma jedzenia.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:49 27-01-2020,   -
@~Hh Kaszany w kletołęce w dostatku
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114