zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-06-24T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Jak wybrać najlepszą baterię kuchenną?

REKLAMA
REKLAMA

Wybór baterii kuchennych to na pierwszy rzut oka dość prosta sprawa. Gdy jednak rozeznamy się rodzajach armatury dla wielu osób wybór odpowiedniego elementu, może stanowić spore wyzwanie. Na przestrzeni kilku lat baterie zmieniły swoje oblicze. Jak wybrać baterię kuchenną? Czym kierować się przy wyborze?

Podczas wyboru baterii kuchennej zazwyczaj zwracamy uwagę na podstawowy aspekt – wygląd. Jednak to, jakie ma funkcje i możliwości, powinno być równie ważne. Kuchnia jest pomieszczeniem dość mocno eksploatowanym, a zmywak i bateria stanowią praktycznie jej centralną część. Wielkość baterii, kształt, możliwość sterowania i miejsce montażu – to te czynniki powinny być dla nas istotne, jeżeli z łatwością chcemy wybrać dobry produkt.

Jak wybrać baterie kuchenne?

Na rynku dostępne są różne rodzaje baterii kuchennych. Wybór spełniającej nasze potrzeby i oczekiwania zależy od stylu urządzenia pomieszczenia oraz to, w jaki sposób będziemy korzystać z tego elementu. Aby ułatwić wybór, przedstawimy najważniejsze kryteria wyboru baterii kuchennej.

Sposób montażu baterii kuchennej

Baterie stojące – cechują się dość prostym montażem, co sprawia, że z łatwością podłączymy je do instalacji wodnej. Baterie kuchenne tego typu cieszą się sporą popularnością. Będą pasowały zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Najczęściej instaluje się je na obrzeżu zlewozmywaka. Czasami można spotkać montaż w otworze w blacie przy zlewie.

Baterie naścienne – są ciekawym rozwiązaniem, ich działanie opiera się o bezpośrednie podłączenie do instalacji wodnej. Z tego powodu coraz mniej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Wiąże się to z wykonaniem pewnych prac montażowych jeszcze na etapie wykończeniowym.

Wygoda użytkowania baterii kuchennych

W znacznym stopniu czynnik ten determinowany jest przez zastosowaną w baterii liczbę uchwytów. Wyróżniamy:

Baterie jednouchwytowe – umożliwiają w prosty i szybki sposób regulację strumienia wody oraz jej temperatury. Szacuje się, że zastosowanie takiego rozwiązania pomaga zmniejszyć zużycie wody o połowę, w porównaniu z bateriami dwuuchwytowymi.

Baterie dwuuchwytowe – są wyposażone w dwa pokrętła. Jedno z nich odpowiada za wodę zimną, drugie za ciepłą. Ustawienie optymalnej temperatury zajmuje sporo czasu, co wiąże się ze znaczną utratą wody. Takie baterie są niezastąpione w przypadku kuchni w stylu retro lub tradycyjnym.

Wylewki baterii kuchennych

Pierwszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest oczywiście jej kształt. Powinien być dobrze dopasowany do gabarytów zlewozmywaka i jego rodzaju. Najlepiej jeżeli woda będzie padać w jego centralnej części. Wybór baterii kuchennej powinien także opierać się o głębokość zlewu.

Im większa odległość będzie dzieliła wylewkę a dno zlewozmywaka, tym prościej będzie napełnić naczynia wodą, szczególnie wysokich naczyń. Niestety będzie to również oznaczało większe chlapanie. Ze względu na rodzaj wylewki baterię kuchenne dzielmy na:

Wylewki klasyczne – mogą być stosowane w zlewach głębokich, nie wymagają wysokiego korpusu;

Wylewki w kształcie litery U – to optymalny wybór w przypadku płytkich zlewów. Wylewki w kształcie litery U powodują lekkie pochylenie, w pewnym stopniu może to ograniczać pole manewru podczas zmywania;

Bateria kuchenna z wylewką w kształcie litery F -  to najwyższa bateria w swojej klasie. Wylewki tego typu sprawdzą się idealnie w zlewach o bardzo płytkich komorach np. 12 cm głębokości;

Bateria kuchenna z wylewką wyciąganą – jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które swoim wyglądem przypomina prysznicową rączkę. Takie wylewki umożliwiają swobodne korzystanie z wody, nie tylko w zlewozmywaku;

Bateria kuchenna z obrotową wylewką – sprawdzi się idealnie w przypadku zlewów dwukomorowych.

Materiał wykonania baterii kuchennych

Wiele osób stojące przed dylematem – jak wybrać baterię kuchenną zastanawiają się nad właściwym wyborem materiału. Musi być on odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy środki chemiczne do czyszczenia. Jeżeli chodzi o materiał wykonania, to wyróżniamy:

Baterie kuchenne chromowane – jej piękny wygląd oraz wysoki połysk są argumentami, dzięki czemu jest to najbardziej popularny wybór klientów;

Bateria kuchenna dekoracyjna – to między innymi krany pozłacane, satynowe czy patynowe. Ich głównym atutem jest modny i zapierający dech w piersi design. Odznaczają się wysoką ceną i pasują do nielicznych wnętrz;

Bateria kuchenna ceramiczna – cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia i dużą dozą trwałości;

Bateria kuchenna granitowa – zazwyczaj tylko przypomina wyglądem strukturę granitu. Pasuje do minimalistycznych, nowoczesnych i industrialnych wnętrz.

Dodatkowe funkcje baterii kuchennych

Postęp technologiczny sprawia, że nawet baterie kuchenne przestają pełnić tylko jedną funkcję. Nowoczesne elementy tego typu posiadają ciekawe akcesoria i mogą być wyposażone np. w specjalne oświetlenie, termostat, dozownik na detergenty. Ciekawym rozwiązaniem jest filtr wody pitnej.

Jaką armaturę najłatwiej utrzymać w czystości?

Jeżeli podczas wyboru sugerujemy się tym, którą baterię kuchenną najłatwiej będzie utrzymać w czystości to z pewnością, musimy odrzucić wszystkie jasne i połyskujące przedmioty. Niewątpliwie ich design przyciąga, jednak bardzo ciężko utrzymać je w czystości, szczególnie jeżeli są często wykorzystywane. Warto wówczas zainteresować się ciemniejszymi kolorami, najlepiej jeżeli bateria pokryta jest matową farbą. Na takich elementach wszelki brud i zacieki nie będą aż tak widoczne.

 

REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×