2022-01-14T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Windykacja - co to jest i z czym się wiąże windykacja?

REKLAMA
REKLAMA

Co to jest windykacja?

Określenie “windykacja” zawiera w sobie zbiór czynność prawnych, procesowych oraz faktycznych, które mają na celu doprowadzenie do wykonania zobowiązania przez osobę zadłużoną na rzecz wierzyciela. Zatem windykacja to nic innego, jak dochodzenie roszczeń. Wierzyciel, który chce odzyskać należność, może zastosować windykację polubowną i/lub windykację sądową. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego wierzyciel może skierować sprawę do postępowania egzekucyjnego.. Zakres podjętych przez wierzyciela działań w dużej mierze zależy od zachowania osoby zadłużonej. Gotowość do dialogu i porozumienia, a także dotrzymanie nowych, konkretnych ustaleń, daje możliwość zatrzymania windykacji na etapie polubownym. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, jednak warto wiedzieć, że unikanie kontaktu z wierzycielem jest gorszym rozwiązaniem.

Dochodzenie należności przez wierzyciela można podzielić na następujące etapy:

 

  • Próba kontaktu z osobą zadłużoną, przypomnienie o należności.
  • Wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty
  • Skierowanie sprawy do sądu).
  • W przypadku uzyskania tytułu wykonawczego skierowanie sprawy do komornika.
  • Rozpoczęcie czynności komorniczych.

Aby przerwać windykację, można podjąć próbę porozumienia z wierzycielem i uzgodnić np. nowy harmonogram spłat (a następnie się do niego stosować). Swoje długi trzeba spłacać - nieoddane należności nie znikną, a wierzyciel ma prawo do rozpoczęcia działań windykacyjnych. Należy pamiętać, że nawet przedawnione sprawy stają się zobowiązaniem naturalnym.

Może się też zdarzyć, że postepowanie egzekucyjne zostanie zakończone z powodu bezskuteczności – np. jeśli osoba zadłużona nie posiada żadnego majątku, czyli jest niewypłacalna. Jednak wtedy dług nadal nie znika. Osoba zadłużona wpisywana jest do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, a jej sprawa może zostać ponownie przekazana do postepowania egzekucyjnego. Przesłanką do tego może być podejrzenie lub wiedza, że dana osoba posiada środki, które mogłyby zostać przeznaczone na spłatę należności.

Jak wygląda proces windykacyjny?

Windykacja polega na dochodzeniu roszczeń, a zatem zaczyna się w momencie, w którym wierzyciel podejmie próbę kontaktu z dłużnikiem. Taką próbą może być m.in. przypomnienie o należności (telefonicznie, mailowo, listownie lub osobiście). Wierzyciel obligatoryjnie musi skierować do osoby zadłużonej przedsądowe wezwanie do zapłaty. Te działanie określane są jako windykacja polubowna. Jeśli nie przyniosą efektu, wierzyciel może złożyć pozew o zapłatę należności do właściwego sądu. W pozwie muszą się znaleźć informacje o tym, czy wcześniej podjęto próby polubownego rozwiązania sprawy (np. wysyłanie wezwań do zapłaty), dane wierzyciela i dłużnika, a także opis sprawy. Pozew o zapłatę należności może wystosować firma windykacyjna na wniosek wierzyciela. Jeśli proces zakończy się uwzględnieniem powództwa, sąd wyda nakaz zapłaty/wyrok zadłużenia wraz z terminem płatności, który po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności staje się tytułem wykonawczym

 

Osoba, która nie zastosuje się do tytułu wykonawczego, powinna liczyć się z wszczęciem egzekucji komorniczej. W procesie windykacyjnym jest to kolejny krok, który może zostać podjęty przez wierzyciela. Skierowanie sprawy do kancelarii komorniczej jest jego decyzją. <a href=https://pl.kruk.eu/klienci/poradnik/porady/wizyta-komornika-co-warto-wiedziec>Komornik, który otrzyma tytuł wykonawczy, nie będzie sprawdzał podstawy - przystąpi do wykonywania swoich obowiązków służbowych</a>. Skontaktuje się z osobą zadłużoną i poinformuje ją o wszczęciu egzekucji oraz jej skutkach. Komornik sądowy ma prawo prowadzić egzekucję między innymi z rachunków bankowych, wynagrodzenia za pracę, świadczeń emerytalnych, ruchomości, praw majątkowych, czy też nieruchomości. Po szczegółowe informacje odsyłamy do Ustawy o komornikach sądowych.

 

Z czym jeszcze wiąże się windykacja dla zadłużonego?

 

Windykacja ma różne skutki w zależności od etapu, na jakim się znajduje. W przypadku windykacji polubownej należy liczyć się z kontaktem ze strony wierzyciela, np. listownym, mailowym, telefonicznym. Jeżeli dla kogoś jest to zbyt stresujące, bądź są inne powody, przez które nie chce samodzielnie podjąć negocjacji, można skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. Np. W przypadku KRUKa jedną z możliwości jest samodzielne rozłożenie długu na raty, bez wychodzenia z domu. Wystarczy założyć i aktywować konto na platformie do zarządzania długiem e-kruk.pl, Następnie, w oparciu o dane na platformie, osoba zadłużona samodzielnie wybiera datę płatności raty, dopasowuje wysokość raty do swoich możliwości finansowych i podpisuje ugodę, całkowicie online, bez konieczności drukowania dokumentów i kontaktu z pracownikami firmy.

Regularna spłata pozwoli uniknąć innych możliwych skutków windykacji opisanych powyżej, m.in. windykacji sądowej czy komorniczej. Czyli stawiania się na rozprawach, gromadzenia dokumentów, przedstawiania świadków itd. W przypadku zajęcia wynagrodzenia – potrącenia maksymalnej dozwolonej przepisami kwoty zamiast raty dopasowanej do domowego budżetu. Odchodzą także koszty egzekucji, a także wiążąca się z tym strata czasu czy koszty pomocy prawnika.

Jak widać postępowanie windykacyjne może mieć bardzo różne skutki, z których warto sobie zdawać sprawę, by móc podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Artykuł sponsorowany.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×