eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wyrok za atak w ostrołęckiej noclegowni. Sąd uznał, że nie było usiłowania zabójstwa

REKLAMA
zdjecie 9382
zdjecie 9382
fot. Ministerstwo Sprawiedliwościfot. Ministerstwo Sprawiedliwości
REKLAMA
zdjecie 9382

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie ataku na pracownicę ostrołęckiej noclegowni dla osób bezdomnych. Prokuratura oskarżała Jerzego Z. o usiłowanie zabójstwa, z kolei sąd uznał, że postawa oskarżonego wyczerpuje jedynie znamiona czynu gróźb karalnych. Wyrok - osiem miesięcy więzienia.

W maju 2021 roku pensjonariusz ostrołęckiej noclegowni dla osób bezdomnych Jerzy Z. groził pozbawieniem życia pracownikowi noclegowni, a następnie oblał jej odzież substancją łatwopalną - rozpuszczalnikiem. Pokrzywdzona wzywała pomocy i uciekała przed pensjonariuszem. Wołanie o pomoc usłyszeli inni pensjonariusze noclegowni, którzy udzielili pokrzywdzonej wsparcia. Podejrzany wówczas opuścił budynek noclegowni.

Jerzy Z. został zatrzymany, aresztowano go na trzy miesiące. Śledztwo zakończyło się dość szybko. Jak dowiedzeliśmy się w prokuraturze:

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce zakończyła postępowanie przygotowawcze przeciwko Jerzemu Andrzejowi Z., podejrzanemu o to, że w dniu 17 maja 2021 roku na ul. Kołobrzeskiej w Ostrołęce w noclegowni, działając w zamiarze bezpośrednim, usiłował dokonać zabójstwa Jadwigi Małgorzaty M. w ten sposób, że grożąc jej pozbawieniem życia oblał jej spodnie łatwopalnym płynem, przy czym celu tego nie osiągnął z uwagi na ucieczkę pokrzywdzonej oraz interwencję osób trzecich, tj. o czyn z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k.

Postępowanie zostało zakończone skierowaniem aktu oskarżenia w dniu 26 lipca 2021 roku do Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

- Jerzy Andrzej Z. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, które nie korespondują ze zgromadzonym w toku śledztwa materiałem dowodowym - informowała nas prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2022r. w ramach zarzucanego oskarżonemu czynu, uznał mężczyznę za winnego tego, że w dniu 17 maja 2021r. groził kobiecie pozbawieniem jej życia, jednocześnie oblewając jej spodnie łatwopalnym płynem, a groźby te wzbudziły u pokrzywdzonej uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, czym wyczerpał znamiona czynu z art. 190 §1 k.k. (groźby karalne) i za tak zakwalifikowany czyn skazał go i wymierzył mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Apelacje od wyroku wnieśli: Prokurator, Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej i obrońca.

Wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku ogłoszono 17 października 2022 r. 

Sąd Apelacyjny utrzymał karę ośmiu miesięcy więzienia za groźby karalne pozbawienia życia dla Jerzego Z. Wyrok pierwszej instancji zmieniony został w tym zakresie, że przyznano 4 tys. zł zadośćuczynienia poszkodowanej kobiecie, zamiast 300 zł nawiązki.

W ocenie sądu, Jerzy Z. nie miał zamiaru zabicia poszkodowanej, a jedynie jej zastraszenie i dla urealnienia swoich gróźb użył butelki z łatwopalnym płynem. Tak też twierdził sam oskarżony. W przeszłości miał kierować już groźby wobec pracowników noclegowni, lecz nie brano ich na poważnie, gdyż mężczyzna nadużywał alkoholu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×