2018-01-04T09:53:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 4 2.5
Ostrołęka,

Wysokie Napięcie: „Budowa nowego bloku w Ostrołęce jest już kompletnie nierealistyczna”

REKLAMA
REKLAMA
1
3
11
Najlepszy komentarz
~Anna E, 13:46 04-01-2018,   73%
I znowu jakieś toczące się latami bezsensowne dyskusje - będzie czy nie będzie? W tym czasie zmieniło się całkowicie spojrzenie świata na inwestowanie w węgiel. A poza tym ciekawostka- Chińczycy narzucają sobie bardzo ostra politykę odejścia od węgla i przejścia do OZE, a tu chcą budować?
odpowiedz   •   oceń :  

Portal Wysokie Napięcie poddał analizie plany budowy nowego bloku Elektrowni C w Ostrołęce. „Po otwarciu ofert potencjalnych wykonawców budowa nowego bloku w Ostrołęce jest już kompletnie nierealistyczna. Koszty są dużo wyższe niż oczekiwano, czasu jest mało i nie widać chętnych do sfinansowania projektu.” - czytamy w artykule.

 
Przypomnijmy, 28 grudnia odbyło się otwarcie ofert w przetargu na budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. W postępowaniu wystartowały trzy z pięciu zaproszonych podmiotów: China Power Engineering Consulting Group (oferta opiewała na kwotę 4,849 mld zł), konsorcjum: GE Power, Alstom Power Systems S.A.S. - 6,023 mld zł oraz konsorcjum: Polimex-Mostostal, Rafako - 9,591 mld zł. Inwestorzy przedsięwzięcia – spółki Energa i Enea określiły budżet na wysokości 4,803 mld zł. Porównywalny blok wybudowany w Kozienicach kosztował około 6,4 mld.
 
„Ostrołęka C to łabędzi śpiew energetyki węglowej w Polsce – będzie to, zgodnie z deklaracją ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, ostatnia wielka elektrownia, wykorzystująca tradycyjne spalanie węgla.
 
Za faworyta w przetargu powszechnie uważano konsorcjum Polimeksu i Rafako. Obie firmy są polskie, a znana jest skłonność obecnego rządu do „polonizacji” energetyki. W dodatku Polimex został w końcu uratowany przez zastrzyk kapitałowy spółek energetycznych. Ale kwota 9,591 mld zł brutto, którą zaoferowały obie spółki, to jest prawdziwy kosmos. Wychodzi ponad 9 mln zł na MW, podobny koszt w przeliczeniu na megawat planowany jest dla elektrowni atomowej w Paks na Węgrzech.(...)
 
W  komunikacie po otwarciu ofert Energa zastrzegła oczywiście, że „cena nie stanowi jedynego kryterium oceny ofert w postępowaniu, jest tylko jednym z jego elementów”, a „zamawiający wybierze ofertę najkorzystniejszą w oparciu o kryteria zawarte w SIWZ”. Nie wiadomo jednak dokładnie o jakie kryteria chodzi, bo SIWZ nie został opublikowany.
 
Z komunikatu Energi możemy się także dowiedzieć, że Ostrołęka C jest „kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego kraju”. Nie bardzo jednak wiadomo na jakiej podstawie spółka wyciągnęła taki wniosek. Z technicznego punktu widzenia za bezpieczeństwo energetyczne odpowiedzialne są przede wszystkim Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a żaden dokument operatora nie stwierdza, aby Ostrołęka C była niezbędna dla systemu. W raporcie NIK z 2014 r. czytamy nawet, że wobec planowanej rozbudowy sieci w regionie praca ewentualnego nowego bloku nie będzie wymuszana przez operatora.”(...)
 
Teraz należy się spodziewać analizy ofert, a przede wszystkim konsultacji zarządu z właścicielem. Problem w tym, że w samym rządzie opinie mogą być podzielone. Minister energii Krzysztof Tchórzewski określał się wielokrotnie jako zwolennik projektu. Ale dużo będzie też zależeć od premiera Mateusza Morawieckiego, którego doradca – dr Wojciech Myślecki, wielokrotnie krytykował budowę Ostrołęki C. (...)
 
Najbardziej zainteresowani budową bloku są lokalni politycy PiS, zwłaszcza poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji. Budowa elektrowni to kilka lat boomu dla lokalnych przedsiębiorców. Oczywiście jeśli przetarg wygraliby Chińczycy, to te nadzieje mogłyby okazać się płonne, bo China Power mogłaby przywieźć własnych robotników i podwykonawców.
 
Ostrołęka C miała powstać na terenie gminy Rzekuń, ale lokalni politycy zaproponowali włączenie tego terenu do miasta Ostrołęka. Radni gminy Rzekuń ostro protestowali, ostatecznie jednak zmiana granic została zaakceptowana przez rząd w sierpniu. A potem okazało się, że wraz ze zmianą granic wygasa plan zagospodarowania przestrzennego, który przewidywał budowę elektrowni. Poseł Czartoryski złożył we wrześniu 2017 projekt ustawy, który przewidywał, że w sytuacji zmiany granic gmin plany zagospodarowania zachowują ważność przez 3 lata. Uzasadnieniu projektu trudno odmówić logiki, choć niestety nie ma tam wzmianki, że impulsem do jej uchwalenia była sprawa Ostrołęki C. Ustawa została szybko uchwalona.
 
W tym roku  będą wybory samorządowe, w których elektrownia będzie odgrywać rolę sztandarowej inwestycji dla regionu. Politycy obozu rządzącego staną przed trudnym wyborem. Mogą wciąż obiecywać mieszkańcom, że inwestycja powstanie. Po wyborach zaś można brnąć w niewykonalny i niepotrzebny projekt, wstrzymując formalne rozpoczęcie budowy. Można też po wyborach ogłosić zmianę planów, zwalając winę na Unię Europejską.
 
Drugie wyjście jest uczciwsze: skasować Ostrołękę C już teraz, (również zresztą zwalając winę na Unię). Zaleta tego rozwiązania jest taka, że będzie znacznie więcej czasu na wymyślenie w tamtym regionie czegoś bardziej realnego. (…)”
 
Ze szczegółową analizą projektu budowy elektrowni C w Ostrołęce zapoznać się można w artykule opublikowanym przez portal WysokieNapiecie.pl CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 10:40 04-01-2018,   75%
Naprawdę?
odpowiedz   •   oceń :  
~Orzeł, 10:50 04-01-2018,   60%
Branżowy portal napisał jak jest, jak widac nie ma się co łudzić że Ostrołeka C ma jakiś sens. Pozamiatane jest i tyle
odpowiedz   •   oceń :  
~prostota, 12:11 04-01-2018,   64%
@~Orzeł dokładnie. król jest nagi, ktoś to w końcu powiedział na głos. nie da się tego już dłużej ignorować. zacznijmy planować realną zmianę w energetyce dzięki odnawialnym źródłom energii.
odpowiedz   •   oceń :  
~Fakty, 12:02 04-01-2018,   28%
Branżowy portal...a opinia przez kogo opłacona? Pierwotna rezygnacja z projektu budowy na której przygotowanie wydano już ponad 200 mln zł dziwnym trafem zbiegła się z informacjami o planowanej budowie elektrowni atomowej w Kaliningradzie...teraz abarot wymyślanie przeciwności, byle tylko nie inwestować w pllską energetykę. No i jakiś Myślecki jak królik z kapelusza, a kto to jest i za co odpowiada? Jestem spokojny o inwrstycję.
odpowiedz   •   oceń :  
~OjciecPolak, 12:34 04-01-2018,   72%
Niewiarygodne! Od 10 lat toczą się dyskusje o projekcie, żeby wreszcie ktoś (już po ogłoszeniu przetargu) napisał że to nie ma sensu?!?!
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna E, 13:46 04-01-2018,   73%
I znowu jakieś toczące się latami bezsensowne dyskusje - będzie czy nie będzie? W tym czasie zmieniło się całkowicie spojrzenie świata na inwestowanie w węgiel. A poza tym ciekawostka- Chińczycy narzucają sobie bardzo ostra politykę odejścia od węgla i przejścia do OZE, a tu chcą budować?
odpowiedz   •   oceń :  
~Romek, 14:12 04-01-2018,   63%
No to będzie boom dla regionu, jak chińczycy wygrają przetarg i przywiozą własnych podwykonawców i pracowników. Brawo my!
odpowiedz   •   oceń :  
~PIS czy PO jeden pies, 15:30 04-01-2018,   40%
Zbliżają się wybory to coś się ruszy w tym temacie ;-) Następne kroki w będą przed kolejnymi wyborami :-)
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 18:45 04-01-2018,   0%
no i co? teraz wam pisirki głupio
odpowiedz   •   oceń :  
~Energetyk, 12:06 05-01-2018,   -
Panie Prezesie Galanek, czekamy na merytorycznie miażdżącą krytykę oponentów z Portalu Wysokie Napięcie i wszystkich innych niedowiarków. No i na interpelację kiedy będą pieniądze na budowę?  Nich Pan nie będzie taki skromny i niech się Pan pochwali co Pan załatwił w Gdańsku dla Ostrołęki.
odpowiedz   •   oceń :  
~Lubomir, 21:21 05-01-2018,   50%
Szkoda, że dopiero teraz, jednak lepiej późno niż wcale :) Czas zostawić węgiel tam gdzie jego miejsce i zająć się nowymi technologiami !
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR