eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wystawa „Jeszcze rosną drzewa, które to widziały” dostępna w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1253
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

„Jeszcze rosną drzewa, które to widziały” – to wystawa przygotowana przez Fundację Splot Pamięci, którą od dziś obejrzeć można w Ostrołęce. Ekspozycja stanęła w miejscu symbolicznym – na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego tuż obok pomnika Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego.

W 2020 roku minęło 80 lat od zbrodni katyńskiej - zbrodni ludobójstwa dokonanej przez funkcjonariuszy NKWD na tysiącach polskich oficerów, policjantów, strażników granicznych, nauczycieli, naukowców, prawników, urzędników. Byli wśród nich także ostrołęczanie, mieszkańcy kurpiowskich wiosek, osoby z sąsiedztwa.

Wystawa jest pierwszą próbą podsumowania i zaprezentowania w syntetycznym ujęciu grona ofiar zbrodni katyńskiej związanych z Ostrołęką i powiatem ostrołęckim. Chociaż hasło „Katyń” w powszechnej świadomości wywołuje skojarzenie z mężczyznami, na wystawie kilka historii katyńskich opowiadamy z perspektywy kobiet - matek, żon, sióstr, córek, które musiały zmierzyć się nie tylko ze stratą, ale często także z późniejszymi represjami.
- mówi Jacek Karczewski z Fundacji Splot Pamięci.

Wśród wielu skutków działań wojennych straty osobowe należą do najbardziej dotkliwych i najmocniej utrwalonych w pamięci pokoleń. Skalę i znaczenie tych strat łatwiej zrozumieć i ocenić rozpatrując je na gruncie lokalnym.

Prezentacja wystawy w Ostrołęce stanowi jej pierwszą odsłonę. W roku 2021, zależnie od sytuacji epidemicznej, planowane jest udostępnianie jej samorządom i instytucjom na terenie całego powiatu. W planach jest także organizacja wydarzeń towarzyszących - spotkań, wykładów, które pozwolą rozszerzać treści z wystawy oraz zapoznać się z nią w dogodny i bezpieczny sposób wszystkim zainteresowanym.

Koncepcja i koordynacja projektu; prace badawcze: Jacek Karczewski
Współpraca: Jolanta Żubrowska

Wystawa jest współfinansowana ze środków z budżetu Powiatu Ostrołęckiego.
Realizację wystawy wsparli także:
- Miasto Ostrołęka,
- Gmina Myszyniec,
- Gmina Rzekuń,
- Gmina Kadzidło,
- Gmina Goworowo,
- Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu w Lelisie.
Za udostępnienie cyfrowych kopii fotografii i archiwalnych dokumentów organizatorzy dziękują  Muzeum Katyńskiemu w Warszawie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×