eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wyższe podatki dla firm generujących uciążliwości? RIO unieważniła uchwałę rady miasta

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa orzekła nieważność uchwały ostrołęckiej rady miasta dotyczącej stawek podatku od nieruchomości. Radni chcieli podwyższyć podatki firmom generującym uciążliwości (np. zapachowe) i... niewykluczone, że będą głosować w tej sprawie jeszcze raz.

Miejscy radni we wrześniu podjęli decyzję o podniesieniu podatku od nieruchomości dla firm generujących m.in. uciążliwości zapachowe czy zwiększony ruch pojazdów ciężarowych. Do budżetu miasta z tego tytułu miało wpłynąć rocznie dodatkowo 3 miliony złotych. Inwestycje wykonane za tę kwotę mają zrekompensować mieszkańcom niedogodności. Ale uchwała, podjęta głosami 16 za i 1 wstrzymującym się, została unieważniona.

Kolegium Regionalnej Obrachunkowej uznało, że różnicowanie stawek podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej może być faworyzowaniem konkretnych przedsiębiorców.

- Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie osiedla Wojciechowice opodatkowani byliby według stawki wyższej niż przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w innej części miasta - stwierdziła RIO. Kolegium wskazało, że rada miasta wskazała konkretnych podatników poprzez numery geodezyjne działek.

"W ocenie Kolegium Izby, uchwalone w badanej uchwale zróżnicowane stawki podatku od nieruchomości, mogą spełniać przesłanki selektywności" - czytamy w uzasadnieniu. W ocenie RIO, projekt powinien być przedłożony Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po otrzymaniu decyzji RIO, Miasto Ostrołęka skierowało się do UOKiK z prośbą o zajęcie stanowiska. Nadeszła już odpowiedź: prezes UOKiK nie zgłasza zastrzeżeń do projektu uchwały.

Co dalej? Wszystko wskazuje na to, że rada miasta będzie głosować projekt jeszcze raz. Tym razem może on być poszerzony o stanowisko UOKiK.

Więcej o: podatki, RIO, Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×