eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wyższe podatki za smród i hałas? Jest projekt! Wiemy, ile może zyskać miasto

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Już w najbliższy czwartek ostrołęccy radni zdecydują, czy w 2023 roku podniesione zostaną podatki od nieruchomości dla dużych zakładów, których działalność - jak zapisano w projekcie - "jest uciążliwa zarówno dla środowiska jak też dla mieszkańców miasta i osób przejeżdżających przez nasze miasto". Chodzi m.in. o firmy emitujące smród czy hałas. Jak wynika z projektu, do budżetu miasta z tytułu podniesienia podatków mogłoby wpłynąć rocznie dodatkowo 3 miliony złotych.

W związku ze smrodem, jaki w ostatnich miesiącach dokuczał mieszkańcom Ostrołęki, radni z klubu radnych Bezpartyjne Miasto Ostrołęka - Jakub Frydryk, Jacek Łuba i Mariusz Mierzejewski - złożyli interpelację do prezydenta miasta, w której domagali się podjęcia dialogu z przedsiębiorstwami odpowiedzialnymi za "niedogodności zapachowe" na temat rekompensaty dla mieszkańców, na przykład w formie stałych opłat, które miasto mogłoby przeznaczyć na inwestycje.

Prezydent odpowiedział, że nie może "zobowiązać tych podmiotów do podjęcia działań zmierzających do ograniczenia uciążliwości". Włodarz miasta dodał, że "w chwili obecnej nie ma przepisów prawnych nakazujących prowadzącym działalność gospodarczą ponoszenia kosztów związanych z partycypacją w utrzymaniu miejskiej infrastruktury drogowej, dofinansowania klubów sportowych lub działalności kulturalnej. Jeżeli już takie działania są podejmowane w innych miastach - to robią to z własnej inicjatywy np. poprzez granty celowe, finansowanie budowy parków lub placów zabaw".
 
Mimo to, na najbliższej sesji rady miasta pojawił się projekt podniesienia stawek podatku od nieruchomości dla części miasta, w której znajdują się przemysłowe zakłady, w tym ten, z którego wydobywał się smród, na jaki narzekali mieszkańcy.

Założenie projektu: około 3 miliony złotych w budżecie

Projekt uchwały zakłada zróżnicowanie stawek podatku od nieruchomości przewidzianych dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej Jak czytamy, uznano za zasadne wyłączenie z obszaru całego miasta strefy przemysłowej osiedla „Wojciechowice”, w większości zabudowanej obiektami wielkopowierzchniowymi, pełniącymi funkcje przemysłowe lub przeznaczonych pod taka zabudowę i ustaleniu dla tego obszaru maksymalnych, określonych w ww. rozporządzeniu stawek podatkowych.

- Obiekty, które mają zostać opodatkowane większą stawką podatkową, generują lub w perspektywie będą generowały wokół siebie znacznie większy ruch pojazdów ciężarowych. Ten zwiększony ruch pojazdów o dużych masach całkowitych ma wpływ na szybsze zużywanie się infrastruktury miejskiej, zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie ww. obiektów w postaci nawierzchni dróg a także innej drobnej infrastruktury. Ponadto działalność gospodarcza prowadzona przez zakłady tam funkcjonujące z uwagi na emisję gazów złowonnych, hałasu, dwutlenku węgla oraz innych substancji, jest uciążliwa zarówno dla środowiska jak też dla mieszkańców miasta i osób przejeżdżających przez nasze miasto - napisano w uzasadnieniu projektu.

"Dlatego też za zasadne uznaje się poprzez zwiększenie obciążeń podatkowych, związanych z ww. obiektami, zrekompensowanie miastu nakładów które w perspektywie czasu będą konieczne do poniesienia w celu naprawy infrastruktury drogowej oraz łagodzenia skutków degradacji środowiska naturalnego, chociażby poprzez realizację nowych nasadzeń zieleni miejskiej" - uzasadniono projekt.

W projekcie zapisano również, że "obiekty oraz grunty, które będą objęte wyższymi stawkami podatkowymi należą do dużych przedsiębiorców, którzy to przedsiębiorcy osiągają znaczące dochody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, więc zapłata wyższych podatków nie wpłynie w sposób negatywny na ich płynność finansową".

Szacuje się, że proponowane zróżnicowanie stawek podatku od nieruchomości przyniesie budżetowi miasta Ostrołęki w roku 2023 dodatkowe wpływy rzędu ok. 3 mln zł. Ostateczna decyzja należy do radnych - podjęta zostanie już w czwartek 29 września 2022 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×