eOstroleka.pl
Ostrołęka,

XI Ostrołęcki Festiwal Fotografii wystartował [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Dwie wystawy w Galerii Ostrołęka otworzyły tegoroczną XI edycję Ostrołęckiego Festiwalu Fotografii. Wydarzenie w całości poświęcone jest obchodzonej w tym roku 25 rocznicy partnerstwa Ostrołęki i Meppen.

W ramach XI OFF-u zobaczymy cykl wystaw ukazujących dorobek artystyczny fotografów z miasta partnerskiego Ostrołęki, jakim od 25 lat jest niemieckie Meppen. Na inaugurację festiwalu organizator – Ostrołęckie Centrum Kultury – zaproponowało wernisaże dwóch wystaw – Burkharda Sieversa i Grupy Moormaids, którą tworzą Saskia Lorenz i Juliane Kalkowski.

Burkhard Sievers to autor pierwszej z ekspozycji, którą można obejrzeć na małej powierzchni wystawienniczej na parterze Galerii Ostrołęka. Urodził się w 1971 roku, ukończył studia z zakresu wiedzy o kulturze i komunikacji estetycznej. Od 2001 roku jest koordynatorem współpracy Związku Artystów Plastyków w Meppen, Muzeum Archeologii powiatu Emsland, miasta Meppen oraz Fundadji Van Gogh & Drenthe (Holandia). Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego Koppelschleuse Meppen oraz przewodniczącym Federalnego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej dla dzieci i Młodzieży Dolnej Saksonii. Od 1991 roku zajmuje się malarstwem i fotografią głównie pejzażową.

Grupę Moormaids tworzą dwie młode fotografki, Saskia Lorenz i Juliane Kalkowski, które od początku 2019 roku zajmują się inscenizacją artystyczną. Obie artystki mają polskie korzenie.

„Moormaids” jest neologizmem wywodzącym się z angielskiego słowa „syrena”. Słowo „morze” stało się „wrzosowiskiem”, ponieważ Meppen otoczone jest wrzosowiskami. Obie artystki kochają ten tajemniczy, złowrogi, mroczny, ale jednocześnie piękny i różnorodny krajobraz, a wiele historii splata się wokół wrzosowisk. I tak różnorodne, wielowymiarowe, chorobliwe i surrealistyczne jak wrzosowiska są zdjęcia tych dwóch fotografek. Obydwie mają wspólne inspiracje, ale działają zupełnie inaczej.

Juliane Kalkowski wywodzi się z klasycznej fotografii portretowej i działa w sposób narracyjno-fikcyjny. Saskia Lorenz pracuje jako dokumentalistka i umiejscawia się w swojej pracy twórczej w gatunku społecznej fotografii dokumentalnej  fotografii ulicznej. Ta mieszanka sprawia, że stworzony projekt jest bardzo interesujący z uwagi na różne perspektywy i różne podejście do wspólnie realizowanych tematów. Głównymi źródłami tych inspiracji są także filmy grozy z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, filmy Tima Burtona, filmy z lat dwudziestych i trzydziestych, a przede wszystkim muzyka. Dlatego też wiele obrazów ma konkretne tytuły, które pochodzą od znanych piosenek sceny rockowej i popowej lub fragmentów filmowych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×