zdjecie 5390
zdjecie 5390
zdjecie 5390
2018-08-20T22:58:48+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

XLIX sesja Rady Powiatu: Erasmus+, zmiany w budżecie i odwołanie od decyzji komisarza wyborczego [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
3

Za nami XLIX sesja Rady Powiatu w Ostrołęce. Podczas obrad podjęte zostały istotne uchwały dotyczące funkcjonowania samorządu – zadań drogowych, projektu edukacyjnego oraz tegorocznych wyborów samorządowych.

Przystąpienie powiatu ostrołęckiego do realizacji programu Erasmus+ - to jeden z najważniejszych projektów uchwał, na którymi pracowali radni podczas poniedziałkowej sesji. Jest to kolejna edycja projektu, który umożliwi młodzieży ze szkół funkcjonujących na terenie powiatu skorzystanie z zagranicznych praktyk. Tym razem 55 uczniów z Zespołu Szkół z Kadzidła, Troszyna i Goworowa pojedzie na trzytygodniowe praktyki zawodowe do Andaluzji w Hiszpanii.

- Projekt ten daje możliwość doskonalenia zawodowego uczniów z naszych szkół oraz szlifowania języków obcych. Łączna wartość projektu to około 600 tysięcy złotych. 80 procent otrzymamy w formie zaliczki, pozostałe 20 procent zabezpieczamy z własnych środków. Oczywiście po zakończeniu projektu i jego pozytywnym rozliczeniu możliwe jest uzyskanie dodatkowych środków, co też będziemy starali się zrobić – mówi Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki.

Podczas sesji radni dokonali także korekty w przyjętej wcześniej uchwale o podziale środków na prace konserwatorskie i remontowe zabytków znajdujących się na terenie powiatu. Przyjęta poprawka umożliwi rozpoczęcie naboru wniosków. W puli jest około 200 tysięcy złotych.

Rada powiatu przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie projektu drogowego realizowanego wspólnie z gminą Troszyn. Chodzi tu o budowę chodnika wzdłuż jednego z głównych ciągów komunikacyjnych na terenie Troszyna.

Spore zmiany wprowadzono w tegorocznym budżecie Starostwa Powiatowego. Najważniejsza z nich – dająca około 1,5 miliona oszczędności – dotyczyła zmniejszenie kwoty zabezpieczenia finansowego na realizację inwestycji budowy drogi od ronda w Goworowie (skrzyżowanie z DK-60) Długosiodła. Mniejsze środki jakie powiat na ten cel zabezpiecza w swoim budżecie wynikają z rozstrzygnięć przetargowych.

Do porządku obrad wprowadzono projekt uchwały o złożeniu odwołana od decyzji komisarza wyborczego w sprawie podziału powiatu ostrołęckiego na okręgi wyborcze. Zdaniem starosty, Stanisława Kubła, decyzja komisarza jest krzywdząca w głównej mierze dla mieszkańców gminy Baranowo, którzy po zmianach mogliby zostać pozbawieni swojego reprezentanta w Radzie Powiatu.

- Komisarz wyborczy podjął decyzję w sprawie podziału powiatu na okręgi wyborcze jednoosobowo i arbitralnie nie uwzględniając przy tym opinii Rady Powiatu oraz rad gmin. Uważamy, że to bardzo krzywdzące, dlatego też rada podjęła jednogłośnie uchwałę o złożeniu odwołania od postanowienia komisarza wyborczego – mówi starosta Kubeł.

XLIX sesja Rady Powiatu w Ostrołęce odbyła się w poniedziałek, 20 sierpnia.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×