2018-08-20T22:58:48+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

XLIX sesja Rady Powiatu: Erasmus+, zmiany w budżecie i odwołanie od decyzji komisarza wyborczego [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
3

Za nami XLIX sesja Rady Powiatu w Ostrołęce. Podczas obrad podjęte zostały istotne uchwały dotyczące funkcjonowania samorządu – zadań drogowych, projektu edukacyjnego oraz tegorocznych wyborów samorządowych.

Przystąpienie powiatu ostrołęckiego do realizacji programu Erasmus+ - to jeden z najważniejszych projektów uchwał, na którymi pracowali radni podczas poniedziałkowej sesji. Jest to kolejna edycja projektu, który umożliwi młodzieży ze szkół funkcjonujących na terenie powiatu skorzystanie z zagranicznych praktyk. Tym razem 55 uczniów z Zespołu Szkół z Kadzidła, Troszyna i Goworowa pojedzie na trzytygodniowe praktyki zawodowe do Andaluzji w Hiszpanii.

- Projekt ten daje możliwość doskonalenia zawodowego uczniów z naszych szkół oraz szlifowania języków obcych. Łączna wartość projektu to około 600 tysięcy złotych. 80 procent otrzymamy w formie zaliczki, pozostałe 20 procent zabezpieczamy z własnych środków. Oczywiście po zakończeniu projektu i jego pozytywnym rozliczeniu możliwe jest uzyskanie dodatkowych środków, co też będziemy starali się zrobić – mówi Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki.

Podczas sesji radni dokonali także korekty w przyjętej wcześniej uchwale o podziale środków na prace konserwatorskie i remontowe zabytków znajdujących się na terenie powiatu. Przyjęta poprawka umożliwi rozpoczęcie naboru wniosków. W puli jest około 200 tysięcy złotych.

Rada powiatu przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie projektu drogowego realizowanego wspólnie z gminą Troszyn. Chodzi tu o budowę chodnika wzdłuż jednego z głównych ciągów komunikacyjnych na terenie Troszyna.

Spore zmiany wprowadzono w tegorocznym budżecie Starostwa Powiatowego. Najważniejsza z nich – dająca około 1,5 miliona oszczędności – dotyczyła zmniejszenie kwoty zabezpieczenia finansowego na realizację inwestycji budowy drogi od ronda w Goworowie (skrzyżowanie z DK-60) Długosiodła. Mniejsze środki jakie powiat na ten cel zabezpiecza w swoim budżecie wynikają z rozstrzygnięć przetargowych.

Do porządku obrad wprowadzono projekt uchwały o złożeniu odwołana od decyzji komisarza wyborczego w sprawie podziału powiatu ostrołęckiego na okręgi wyborcze. Zdaniem starosty, Stanisława Kubła, decyzja komisarza jest krzywdząca w głównej mierze dla mieszkańców gminy Baranowo, którzy po zmianach mogliby zostać pozbawieni swojego reprezentanta w Radzie Powiatu.

- Komisarz wyborczy podjął decyzję w sprawie podziału powiatu na okręgi wyborcze jednoosobowo i arbitralnie nie uwzględniając przy tym opinii Rady Powiatu oraz rad gmin. Uważamy, że to bardzo krzywdzące, dlatego też rada podjęła jednogłośnie uchwałę o złożeniu odwołania od postanowienia komisarza wyborczego – mówi starosta Kubeł.

XLIX sesja Rady Powiatu w Ostrołęce odbyła się w poniedziałek, 20 sierpnia.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 09:35 21-08-2018,   100%
czy portal może  się  zainteresować  czy rada powiatu zainteresowała  sie  komunikacją podmiejska i dalekobieżną i czy prawdą jest że Polonus  zrezygnował z dzierżawy dworca PKS
odpowiedz   •   oceń :  
~Marcin, 12:30 21-08-2018,   -
Weźcie tego cwaniaczka ze głównego zdjęcia, bo aż mierzi...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:57 21-08-2018,   -
ale on jest za czy przeciw ...... a może  trochę tego trochę tego ha ha ha  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1