zdjecie 5254
2016-12-06T09:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Z Olbrychskim i Kidawą-Błońską o patriotyzmie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
8
6
21

To było ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Obywatelskiego w Ostrołęce. Tym razem gości było dwoje: znany aktor Daniel Olbrychski oraz wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska opowiadali o swoim rozumieniu patriotyzmu.

Goście Klubu Obywatelskiego przyciągnęli tłumy ostrołęczan - przygotowana sala wypełniła się po brzegi. Aktor Daniel Olbrychski podkreślił, że w dzisiejszych czasach literatura jest niezwykle ważna i powinno pamiętać się o korzeniach i największych działach literackich w Polsce. Było też o podziałach, oczywiście z literackim porównaniem.

- Rodziny mamy podzielone w tej chwili jeszcze bardziej niż Horeszkowie i Soplicowie. Mickiewicz pisał z przerażeniem kim my jesteśmy. O tym są "Popioły" Żeromskiego, o tym jest "Wesele". Proszę powiedzieć, że Mickiewicz, Słowacki, jeszcze bardziej gorzki Norwid czy Wyspiański i Żeromski nie byli patriotami. Być może nie doczekali tego, że za chwilę mądrze analizowane ich dzieła staną są zakazane w dzisiejszej Polsce. Gombrowicz, Mrożek - to są korzenie. Dzięki takim korzeniom literackim Polacy mówili jednym językiem, czyli jacy jesteśmy wspaniali dzielni, zwycięscy - mówił aktor.

Nie zabrakło także słów wspomnienia o niedawno zmarłym Andrzeju Wajdzie, a także krytyki wobec słów stosowanych w trakcie kampanii wyborczej w kierunku byłego już prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Mądra literatura każdego kraju na świecie, czy rosyjska - Tołstoj, czy amerykańska: jak one potrafią być gorzkie na temat własnego społeczeństwa. Nasza wielka literatura, której najwspanialszym kontynuatorem był Andrzej Wajda, jest tą literaturą mądrą, często gorzką, widzącą wady, bijącą się w piersi, umiejącą przeprosić kiedy się wyrządziło krzywdę. W czasie debaty prezydenckiej przed wyborami usłyszałem zarzut wobec prezydenta Komorowskiego, że nie jest patriotą bo przeprosił za Jedwabne. Groza - stwierdził Daniel Olbrychski.

Spotkanie z duetem Olbrychski-Kidawa-Błońska odbyło się w poniedziałek 5 grudnia w Ostrołęce.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×