2020-05-07T15:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Za nami zdalna sesja Rady Powiatu w Ostrołęce [WIDEO]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
4

Starosta ostrołęcki, Stanisław Kubeł podsumował specjalnie dla nas pierwszą po długiej przerwie sesję Rady Powiatu w Ostrołęce. Dzisiejsza, XVII sesja miała zupełnie inny charakter niż wszystkie dotychczasowe. Było to pierwsze w historii lokalnego samorządu posiedzenie, które odbywało się w trybie zdalnym.

XVII sesja Rady Powiatu w Ostrołęce odbyła się w czwartek, 7 maja. W związku z ograniczeniami wynikającymi ze zwalczania pandemii koronawirusa sesja odbywała się w trybie zdalnym. O godzinie 12:00 – tym razem zamiast w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w budynku przy Placu Bema, radni zasiedli przed swoimi komputerami lub telefonami.

Tematyka sesji wynikała z potrzeb, jakie życie niesie. Nagromadziło się tych spraw tyle, że trzeba było tą sesję zwołać. A skoro nie można było tradycyjnie, to sesja odbyła się on-line. Myślę, że poszło całkiem sprawnie, może trochę dłużej, bo trzeba było liczyć wszystkie głosy.

- mówi starosta Stanisław Kubeł.

Podczas tej niecodziennej sesji radni pozytywnie przegłosowali wszystkie projekty uchwał. Była wśród nich m.in. uchwała dotycząca zmian w statucie powiatu ostrołęckiego dostosowująca pracę zarządu powiatu i radnych do trybu zdalnego. Radni zajęli się także zmianami w poradniach psychologiczno-pedagogicznych polegających na dodaniu tzw. punktów filialnych.

Ponadto radni decydowali o zadaniach na jakie przeznaczone zostaną środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Środki funduszu są nieco większe na ten rok. Daje to większe możliwości zarówno Warsztatom Terapii Zajęciowej oraz na zakupy większej ilości sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych na terenie powiatu ostrołęckiego.

- mówi starosta.

Podczas sesji radni wyrazili też zgodę na przekazanie materiałów rozbiórkowych na rzecz gminy Kadzidło, dzięki czemu możliwe będzie m.in. przeprowadzenie prac przy szkole w Jazgarce. Ponadto rada zajęła się ustaleniem przebiegu dróg na terenie gminy Czarnia, a ściślej mówiąc, dostosowaniem istniejącej numeracji dróg pod przyszłe wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych.

Pod rozwagę radnych poddane też dziś zostały stawki opłat za zajęcie pasa drogowego, które zdecydowano się pozostawić na poziomie niezmienionym w stosunku do ubiegłego roku.

Jedną z ważniejszych uchwał podjętych dziś podczas sesji była kwestia zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej.

Wszystkie zmiany opiewały na kwotę około 1 miliona złotych. Dotyczyły one dostosowania budżetu powiatu do wielkości budżetu państwa. Zmniejszono nam subwencję oświatową i musieliśmy dostosować dochody i wydatki do tych zmian. Pewne zmiany wynikały też z przeprowadzonych postępowań przetargowych na roboty drogowe a także innych kwot dotacji na niektóre zadania realizowane z dofinansowań.

- mówi starosta.

Na zakończenie jednogłośnie przyjęte zostało przez radnych stanowisko samorządu powiatu w sprawie modernizacji linii kolejowej Ostrołęka Chorzele.

Jesteśmy przeciwni zmniejszaniu środków finansowych przyznanych na tą linię, bo taki pomysł się pojawił w samorządzie województwa mazowieckiego, żeby dokonać korekty o ponad 100 milionów złotych, które miałyby być przejęte z tej inwestycji i dołożone z nowej perspektywy unijnej. My uważamy, że to jest złe rozwiązanie, bo to burzy modernizację tej linii, a tak jest szansa zakończyć prace w 2022 roku. I dlatego chcielibyśmy postulować o sprawne dokończenie tej linii. Uważamy, że takie przedłużanie prac, zarówno na linii kolejowej jak i na innych inwestycjach jest niewskazane.

- mówi starosta.

Relację wideo z przebiegu zdalnej sesji zamieszczamy poniżej.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×