zdjecie 1541
zdjecie 1541
zdjecie 1541
2021-09-17T12:13:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NOWE FAKTY

Zabrakło komunikacji? W Budżecie Obywatelskim przepadło kilka projektów

REKLAMA
REKLAMA
0
1
1

Wracamy do tematu budżetu obywatelskiego i sytuacji, jaką zgłosił nasz czytelnik. Okazuje się, że w powtórzonym naborze projektów do budżetu nie znalazło się łącznie pięć projektów z pierwszego naboru, z czego autorzy dwóch projektów złożyli inne propozycje. Trzy propozycje mieszkańców poszły więc w niepamięć. Wiele wskazuje na to, że dlatego, iż - podobnie jak pan Ryszard - nie wiedzieli, że muszą ponownie złożyć projekt.

Czytelnik: "Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce?"

Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce? - pytał pan Ryszard, który złożył projekt w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, ale... nie znalazł go ani w projektach przyjętych, ani odrzuconych.

- 19 maja 2021 roku ruszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. W regulaminowym czasie (4 czerwca 2021r.) zgłosiłem swój projekt wraz z listą poparcia i wypełnieniem wszystkich formalności, w tym również zebranie 20 podpisów od osób popierających ten pomysł - wskazywał nasz czytelnik.

Dostałem stosowny komunikat, że wszystko na tym etapie jest w porządku i pozostaje czekać na pracę komisji weryfikacyjnej, natomiast po pracach komisji weryfikacyjnej, ostateczna lista projektów i decyzji w sprawie dopuszczenia ich do głosowania będzie ogłoszona 6 września 2021. Jakież było moje zdziwienie, gdy mój projekt nie został w ogóle uwzględniony na listach projektów - nie było go ani wśród projektów odrzuconych ani wśród projektów zatwierdzonych.

Dlaczego projekt pana Ryszarda (Wytyczenie przejazdów rowerowych przez rondo Zbawiciela Świata, obok stacji Circle K) nie został w ogóle uwzględniony? Okazuje się, że pierwszy nabór, w którym nasz czytelnik zgłosił swój pomysł, został unieważniony ze względu na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło o nieważności uchwały rady miasta dotyczącej wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. RIO orzekła, że rada miasta Ostrołęki istotnie naruszyła art. 5a ust. 2., ust. 5., ust. 6 oraz ust 7. pkt 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie.

Podjęto nową uchwałę, nabór wniosków został ogłoszony ponownie, ale... pan Ryszard nic o tym nie wiedział.

- Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce? Rozumiem, że zgodnie z ustawami Urzędnicy mają odgórny obowiązek realizowania Budżetu Obywatelskiego, ale czy oznacza to, że w takiej sytuacji, gdy Autorzy nic nie zawinili nie można się z nimi skontaktować (jest wymóg podania pełnych danych, w tym adresu, maila i telefonu) lub też "przepisać" na kolejny nabór? Z maila wynika, że całą listę podpisów (20 osób) można wyrzucić do kosza, natomiast to JA, a nie urzędnicy będą świecić oczami przed osobami popierającymi projekt - podkreślał, dodając:

Myślałem, że czasy przedstawione w Misiu już dawno minęły - "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?"

Projekty 3 mieszkańców przepadły

O sprawę, którą opisał nasz czytelnik, pan Ryszard, zapytaliśmy w Urzędzie Miasta. Minął ponad tydzień, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Mimo to, z innego źródła dowiedzieliśmy się, że w dniach 19 maja - 4 czerwca 2021 r. przeprowadzono nabór projektów w ramach konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego na 2022 rok. Do Urzędu Miasta Ostrołęki wpłynęło 16 projektów. Później nabór został unieważniony ze względu na decyzję RIO.

Nowy nabór przeprowadzono w dniach 14-30 lipca 2021 r. W ponownym naborze zgłoszono 38 projektów, w tym 11 projektów z pierwszego naboru. W dwóch przypadkach, autorzy z pierwszego naboru zgłosili w drugim naborze inne projekty.

Z tych informacji wynika więc, że projekty 3 mieszkańców z pierwszego naboru nie trafiły w ogóle do naboru drugiego. Wśród nich był projekt pana Ryszarda. Urząd Miasta tłumaczy, że informacja o naborze projektów była zamieszczana na stronie internetowej miasta, budżetu obywatelskiego, w lokalnych mediach oraz w uzasadnieniu do uchwały procedowanej podczas sesji rady miasta. Mimo to, niektórzy najwyraźniej nie dowiedzieli się o tym, że projekt powinni złożyć ponownie. Szansę będą mieli dopiero za rok.


Projekty, które zostały zakwalifikowane do głosowania, opisywaliśmy tutaj. Głosowanie nad projektami potrwa od 20 września do 3 października 2021 r.

REKLAMA
zdjecie 1541

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×