eOstroleka.pl
Ostrołęka, INTERWENCJA CZYTELNIKA

Nasz czytelnik o Budżecie Obywatelskim: Myślałem, że czasy z "Misia" już minęły

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
REKLAMA

Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce? - pyta pan Ryszard, który złożył projekt w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, ale... nie znalazł go ani w projektach przyjętych, ani odrzuconych. Powodem miała być decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej, która wymusiła ponowne przeprowadzenie naboru wniosków.

- 19 maja 2021 roku ruszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. W regulaminowym czasie (4 czerwca 2021r.) zgłosiłem swój projekt wraz z listą poparcia i wypełnieniem wszystkich formalności, w tym również zebranie 20 podpisów od osób popierających ten pomysł - wskazuje nasz czytelnik, pan Ryszard.

Dostałem stosowny komunikat, że wszystko na tym etapie jest w porządku i pozostaje czekać na pracę komisji weryfikacyjnej, natomiast po pracach komisji weryfikacyjnej, ostateczna lista projektów i decyzji w sprawie dopuszczenia ich do głosowania będzie ogłoszona 6 września 2021. Jakież było moje zdziwienie, gdy mój projekt nie został w ogóle uwzględniony na listach projektów - nie było go ani wśród projektów odrzuconych ani wśród projektów zatwierdzonych.

Dlaczego projekt pana Ryszarda (Wytyczenie przejazdów rowerowych przez rondo Zbawiciela Świata, obok stacji Circle K) nie został w ogóle uwzględniony? Okazuje się, że pierwszy nabór, w którym nasz czytelnik zgłosił swój pomysł, został unieważniony ze względu na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło o nieważności uchwały rady miasta dotyczącej wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. RIO orzekła, że rada miasta Ostrołęki istotnie naruszyła art. 5a ust. 2., ust. 5., ust. 6 oraz ust 7. pkt 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie.

Podjęto nową uchwałę, nabór wniosków został ogłoszony ponownie, ale... pan Ryszard nic o tym nie wiedział.

- Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce? Rozumiem, że zgodnie z ustawami Urzędnicy mają odgórny obowiązek realizowania Budżetu Obywatelskiego, ale czy oznacza to, że w takiej sytuacji, gdy Autorzy nic nie zawinili nie można się z nimi skontaktować (jest wymóg podania pełnych danych, w tym adresu, maila i telefonu) lub też "przepisać" na kolejny nabór? Z maila wynika, że całą listę podpisów (20 osób) można wyrzucić do kosza, natomiast to JA, a nie urzędnicy będą świecić oczami przed osobami popierającymi projekt - podkreśla, dodając:

Myślałem, że czasy przedstawione w Misiu już dawno minęły - "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?"

Projekty, które zostały zakwalifikowane do głosowania, opisywaliśmy tutaj. Głosowanie nad projektami potrwa od 20 września do 3 października 2021 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×