eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Zapadł wyrok. Prezydent i wiceprezydent Ostrołęki prawomocnie uniewinnieni

REKLAMA
zdjecie 94
zdjecie 94
REKLAMA

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika i wiceprezydent Anny Gocłowskiej. Sąd Okręgowy w Ostrołęce utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji, co oznacza, że ostrołęccy włodarze już prawomocnie są niewinni.

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiedli prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i wiceprezydent miasta Anna Gocłowska. Prokuratura oskarżała ich o niedopełnienie obowiązków w sprawie rezygnacji dyrektorów dwóch placówek oświatowych. W ocenie śledczych, prezydent po rezygnacji dyrektorów nie odwołał ich ze wskazanych stanowisk i nie określił warunków pracy i wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia. Z kolei wiceprezydent oskarżono o to, że nie podjęła czynności prowadzących do prawidłowego wykonania przez prezydenta miasta jego obowiązków służbowych. Działanie, jak wskazywali prokuratorzy, miało na celu "osiągnięcie przez Miasto Ostrołęka korzyści majątkowej w łącznej kwocie 12 tys. zł".

Sąd pierwszej instancji uniewinnił Łukasza Kulika i Annę Gocłowską, stwierdzając, że "naruszenie jakichś przepisów, a już na pewno rodzących odpowiedzialność karną, nie nastąpiło i zdaniem sądu nie ma tutaj możliwości przypisania oskarżonym zarzucanych im czynów, ich zachowania nie wypełniają znamion przestępstw".

Prokurator, oskarżycielka posiłkowa oraz pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej złożyli apelacje w tej sprawie. Na rozprawie, która odbyła się tydzień temu oskarżyciel publiczny skupił się na... sędzi, która wydawała wyrok w Sądzie Rejonowym. Wskazywał, że w tej sprawie nie złożyła wniosku o wyłączenie z rozpatrywania, choć w innej sprawie - w której oskarżycielka posiłkowa występowała jako strona - taki wniosek został złożony w związku z osobistą znajomością z mężem kobiety, byłym prokuratorem. Zdanie prokuratora podzielał pełnomocnik oskarżycielki, adwokat Bartosz Pawelczyk. Te strony procesu w apelacji wnosiły o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Z kolei obrońca prezydenta i wiceprezydent, adwokat Przemysław Kowalski, wnosił o utrzymanie w mocy wyroku uniewinniającego. Wskazywał, że gdyby sędzia orzekająca w Sądzie Rejonowym miała wątpliwości co do bezstronności, to złożyłaby wniosek o wyłączenie ze sprawy, a oskarżyciel nie wskazał, na czym miałby polegać nierzetelny proces w pierwszej instancji.

Proces oświatowy władz Ostrołęki. Prawomocny wyrok

6 czerwca 2023 r. trzysobowy skład sędziowski, któremu przewodniczył sędzia Ryszard Warda (w składzie byli też sędziowie Magdalena Dąbrowska i Artur Bobiński), ogłosił prawomocny wyrok.

- Zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy - usłyszeliśmy na sali sądowej. Oznacza to, że prezydent Łukasz Kulik i wiceprezydent Anna Gocłowska są prawomocnie niewinni.

Jak Sąd Okręgowy uzasadniał taki wyrok? Przeczytacie o tym tutaj.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×