2023-01-04T17:34:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Zapadł wyrok w sprawie afery w ubojni. Nikt nie trafi do więzienia

REKLAMA
REKLAMA

Dziewięć osób było oskarżonych w procesie dotyczącym nieprawidłowości w ubojni w Kalinowie. Skandal, który wybuchł kilka lat temu za sprawą głośnego reportażu telewizji TVN, zakończył się... uznaniem winy i umorzeniem postępowania. Łącznie zasądzono kilkadziesiąt tysięcy złotych nawiązki na rzecz fundacji.

Afera z ubojem chorych, leżących krów w Kalinowie (pow. ostrowski) wybuchła w 2019 roku. Reporterzy "Superwizjera" po żmudnym dziennikarskim śledztwie, kiedy jeden z reporterów sam zatrudnił się w ubojni w Kalinowie, odkryli szokujący proceder. Załoga TVN na gorącym uczynku złapała osoby, które przywoziły chore zwierzęta do uboju.

Sprawą zajęła się ostrołęcka prokuratura. Aktem oskarżenia objętych zostało 9 osób, m. in. właściciel ubojni, osoby dokonujące uboju bydła i dostawcy oraz lekarze weterynarii. Proces dobiegł końca pod koniec 2022 r.

W wyroku, który ogłoszono 4 stycznia 2023 r., sąd uznał, że właściciel ubojni Jan E. jest winny znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, ale warunkowo umorzył postępowanie na dwa lata, zasądzając jednocześnie od niego 20 tys. zł na rzecz jednej z fundacji. Sąd uniewinnił też oskarżonego od pozostałych czynów. Sześć innych osób również zostało uznane za winnych znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, lecz - tak jak w przypadku Jana E. - warunkowo umorzono postępowanie na dwa lata. W przypadku tych osób nawiązki na rzecz fundacji wyniosą od 5 do 20 tys. zł.

Przed sądem stanęło też dwóch lekarzy weterynarii oskarżonych o poświadczenie nieprawdy oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Tu także doszło do warunkowego umorzenia postępowania karnego na dwa lata, z nawiązką po 20 tys. zł na rzecz fundacji.

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje od niego odwołanie do sądu wyższej instancji.

Warunkowe umorzenie postępowania. Kiedy się je stosuje?

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, ten czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia, dlatego sąd mógł skorzystać z warunkowego umorzenia postępowania.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 9399
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14  15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×