2016-07-19T13:50:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Żartownisie w akcji! Co grozi za wywołanie fałszywego alarmu?

REKLAMA
REKLAMA
W ciągu ostatnich dwóch dni ostrołęcka straż pożarna aż trzykrotnie wyjeżdżała do fałszywych alarmów. Najpoważniejszy z nich wywołano przy ul. Jaracza, gdzie zgłoszono pożar mieszkania, do którego przyjechały trzy zastępy strażaków! Nieuzasadnione wezwanie straży pożarnej może takich żartownisiów sporo kosztować.

Sprawa zawsze wygląda podobnie: na policję lub straż dzwoni osoba, zgłaszająca zdarzenie. Kiedy służby dojeżdżają na miejsce, okazuje się, że wcale nic takiego nie miało miejsca, a we wskazanym terenie panuje spokój. W ostatnich latach odnotowano szczególną "popularność" alarmów bombowych, tj. zgłaszania, że w danym budynku umieszczony jest ładunek wybuchowy. Tym sposobem kilka miesięcy temu zatamowano ruch samolotów na warszawskich lotniskach, ewakuowane były także budynki w Ostrołęce, m.in. sąd. W przypadku alarmu bombowego koszty wezwania służb są dużo większe, bowiem należy także przeprowadzić ewakuację. Dowcipniś ma więc do pokrycia koszty działania służb, jak również straty poniesione przez poszkodowaną instytucję.

Nieuzasadnione wezwanie służb jest wykroczeniem. Art 66. par. 1 kodeksu wykroczeń wskazuje karę za te wykroczenie: "Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.". Dodatkowo, w paragrafie drugim czytamy: "Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych."

Pozostaje jedynie zaapelować do rozsądku mieszkańców naszego regionu - nie wzywajmy służb ratunkowych bez wyraźnej potrzeby! W tym czasie ich pomoc może przydać się w innym miejscu, a dodatkowo sami narażamy się nie tylko na karę pieniężną, ale także na ogromny wstyd. Nie ma bowiem nic bardziej niemiłego, niż zaszkodzenie nie tylko sobie, ale i innym, marnując ich cenny czas i zaangażowanie w pracę ratunkową.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1