2016-03-29T16:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kolejne zagraniczne staże uczniów „metalówki” w ramach programu Erasmus+ [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. archiwum szkoły
REKLAMA
Kolejna grupa 54 uczniów z klas II A, II E, , II M, IIIA, III E, III F, III M i IV F  Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyła staż zawodowy w Portugalii realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Partnerami szkoły w przeprowadzeniu w dniach 6 - 20 marca 2016r. dwóch projektów: „Wyspecjalizowany europejski mechanik – szkolenia zawodowe szansa na zatrudnienie” oraz „Europa, Rozwój, Mechatronika” były: Fundacja Pro-Futuro i portugalska organizacja Intercultural Associacion Mobility Friends.

Podzieleni na dwie grupy przed- i poobiednią uczniowie odbywali staż w okolicy miasta Barcelos - siedziby portugalskiego partnera. W nowoczesnych, dobrze wyposażonych  stacjach diagnostycznych i warsztatach samochodowych o szerokim zakresie świadczonych usług oraz w zakładzie  produkującym i naprawiającym różnorodne konstrukcje spawane w tym elementy nadwozi samochodów dostawczych oraz ciężarowych (po 9 uczniów) poznawali jak Portugalczycy organizują miejsce i warunki pracy oraz jakie narzędzia i aparaturę  wykorzystują do diagnostyki, naprawy i produkcji. Wszystko to służyło podnoszeniu wiedzy i kwalifikacji i doświadczeniu zawodowemu każdego z uczestników stażu. Istotne było także nawiązywanie nowych kontaktów, poznawanie odmiennych kultur w szerokim zakresie: od nawyków żywieniowych, przez sposób i tempo pracy po spuściznę historyczno-materialną poznanych miejsc.

Dla grupy, która aktualnie nie przebywała w pracy opiekunowie – Aneta Majewska i Bożena Ziemska, Robert Chorowicz i Włodzimierz Nowaczyk pod kierownictwem Ewy Zabielskiej zapewniali różne zajęcia: spacery brzegiem oceanu, rozgrywki piłki siatkowej i nożnej czy gry stolikowe w miejscu zakwaterowania  Centrum Społecznym im. Jana Pawła II w Apulii.
W trakcie stażu zorganizowano 2 całodniowe wycieczki do Guimaraes i Bragi oraz Porto. Na szczęście sprzyjała pogoda - było ciepło i słonecznie. Uczestnicy przewędrowali murami zamku Alfonsa I Zdobywcy - pierwszego króla Portugalii (1139), wjechali napędzaną ciężarem wody w zbiornikach dziewiętnastowieczną kolejką górską do pielgrzymkowego kościoła pod wezwaniem z dobrego Jezusa z Gór, zobaczyli dekorowanie stacji Drogi Krzyżowej na ulicach Bragi. Podziwiali ze statku na rzece Duero mosty oraz położone na stromych zboczach zabytki drugiego co do wielkości miasta Portugali, od którego całe państwo wzięło swa nazwę.

W trakcie długiej podróży autokarem były noclegi w Paryżu (dojazd) i Barcelonie (powrót). Uczestnicy (wykorzystując obowiązkową przerwę w pracy kierowców)  mieli okazję przemieszczać się kilkoma liniami metra w obu miastach, aby w ciągu kilku godzin zobaczyć w stolicy Francji – katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffela, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie i Ogrody Tuileries, a w stolicy Katalonii: wyjątkową, budowaną od 1882 roku Katedrę La Sagrada Familia projektu Gaudiego oraz „świątynię futbolu” stadion FC Barcelona Camp Nou.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1
Dzisiaj:
Sport
Kino JANTAR