Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęła apelacja od nieprawomocnego wyroku skazującego Marię G. na 10 lat pozbawienia wolności za pomocnictwo w zabójstwie męża. Sprawa dotyczy zbrodni sprzed lat w Kadzidle. Termin rozprawy apelacyjnej nie został jeszcze wyznaczony.
Obrona skazanej Marii G. złożyła apelację od wyroku z 8 października 2024 r., w którym Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał kobietę na karę 10 lat więzienia za ułatwienie zabójstwa swojego męża Sławomira G. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, gdzie zostanie ponownie rozpatrzona.
Zabójstwo w Kadzidle z 2007 roku
To kolejny rozdział jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych ostatnich lat w regionie. Sławomir G. z Kadzidła zniknął w tajemniczych okolicznościach 28 września 2007 roku, gdy miał wrócić z pracy w Warszawie do domu. Znajomi z pracy odwieźli go pod dom i tam ślad się urywał. Przez lata mężczyzna był uznawany za osobę zaginioną.
Zagadkę rozwiązano dopiero w 2021 roku, gdy śledczy przeprowadzili badania DNA. Okazało się, że Sławomir G. nie żyje, a jego zwłoki wyłowiono w 2008 r. z jeziora na Mazurach. Ciało było owinięte wokół tułowia przewodem elektrycznym i obciążone dwiema rurkami metalowymi. Sposób ukrycia zwłok nie pozostawiał wątpliwości, że jest to ofiara zabójstwa.
Jak ustalono w toku śledztwa, zabójstwa dokonał kochanek Marii G. - Andrzej S. Miał on zadawać ciosy pokrzywdzonemu metalową rurą i nożem. Zwłoki wywiózł nad Jezioro Świętajno i utopił. Został za to skazany prawomocnie na 20 lat więzienia. Z ustaleń sądu wynika, że Maria G. zdawała sobie sprawę z tego, że kochanek zabił jej męża. Sama informowała, że musiała zmywać teren z krwi po zdarzeniu.
Sąd Okręgowy w Ostrołęce 1 marca 2023 r. wymierzył Marii G. karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za utrudnianie śledztwa, zacieranie śladów oraz składanie fałszywych zeznań. Wówczas została uniewinniona za czyn ułatwienia popełnienia zbrodni zabójstwa poprzez telefoniczne udzielenie informacji o terminie powrotu męża. Jednak Sąd Apelacyjny w Białymstoku, utrzymując karę 3,5 roku więzienia, ten punkt wyroku uchylił, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania do Ostrołęki. To właśnie w ramach tego ponownego postępowania zapadł nieprawomocny wyrok 10 lat więzienia.
Pomocnictwo w zabójstwie. Jest apelacja od wyroku
Maria G. została oskarżona o to, że w dniu 28 września 2007 r. w Kadzidle, działając w zamiarze aby Andrzej S. dokonał zabójstwa jej męża, ułatwiła mu popełnienie tej zbrodni poprzez telefoniczne udzielenie informacji o terminie powrotu Sławomira G. do domu.
Sąd zastosował przepis, który dotyczy pomocnictwa w zabójstwie. Zgodnie z tym przepisem, za pomocnictwo odpowiada ten, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie. Ostrołęcki sąd uznał oskarżoną za winną popełnienia zarzuconego jej czynu i wyrokiem z dnia 8 października 2024 r. wymierzył jej karę 10 lat pozbawienia wolności.
Wyrok stanowi sukces oskarżyciela publicznego w tej sprawie - Prokuratury Rejonowej w Szczytnie - która konsekwentnie dążyła do pełnego wyjaśnienia okoliczności zabójstwa i pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w tę zbrodnię. Ale nie jest jeszcze ostateczny. Od nieprawomocnego orzeczenia wpłynęła apelacja do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.
Termin rozprawy apelacyjnej nie został jeszcze wyznaczony.