eOstroleka.pl
Region,

Złagodzenie kary dla sprawcy rozboju. Zmieniony wyrok ostrołęckiego sądu

REKLAMA
zdjecie 5741
zdjecie 5741
REKLAMA

Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpoznał dziś sprawę napadu na kobietę handlującą złotem. Apelacja od wyroku Sądu Okręgowego w Ostrołęce przyniosła zmniejszenie wyroku jednemu z oskarżonych - z 5,5 do 4,5 roku więzienia.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce w lipcu ubiegłego roku uznał dwóch mężczyzn za winnych tego, że 17 stycznia 2020 roku około godziny 8.30 w Przasnyszu napadli na kobietę, użyli wobec niej przemocy i przykładając nóż do gardła, zażądali wydania złotej biżuterii oraz pieniędzy. Ukradli złotą biżuterię wartą około 26 tysięcy złotych, pieniądze w kwocie nie mniejszej niż 220 złotych oraz pęk kluczy.

Jeden z mężczyzn usłyszał wyrok 4 lat więzienia, drugi - 5 lat i 6 miesięcy więzienia. W zdarzeniu uczestniczyła również kobieta, która przed napadem odwiedziła pokrzywdzoną, by wykonać tzw. rozpoznanie. Kobieta usłyszała wyrok 6 miesięcy więzienia i rok ograniczenia wolności w formie wykonywania prac społecznych.

Dziś Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpoznał apelację obrońców dwójki oskarżonych: mężczyzny skazanego na 5,5 roku więzienia oraz kobiety.

W przypadku mężczyzny sąd zmniejszył karę do 4,5 roku więzienia, uznając, że wyrok ostrołęckiego sądu był rażąco surowy w związku z faktem, że skazany współpracował z organami ścigania oraz przyznał się do winy. Z kolei kara dla kobiety pozostała bez zmian, sąd uznał, że nie ma powodów do jej zmniejszenia i jest ona "dość łagodna".

Sędzia sprawozdawca wskazał, że ocena materiału dowodowego i dokonane przez Sąd Okręgowy ustalenia faktyczne są prawidłowe. O pomocy udzielonej przez oskarżoną kobietę dla obu bezpośrednich sprawców rozboju świadczy szereg dowodów, w tym wyjaśnienia jednego z nich. Z kolei  przedstawiana przez nią relacja nie znajduje potwierdzenia w innych dowodach, nie potwierdzają jej nawet depozycje drugiego ze sprawców rozboju (jej męża), z którym nie zdążyła uzgodnić wspólnej wersji. Nie budzi żadnych wątpliwości, że była ona zaangażowana w dokonanie przestępstwa, jej informacje ułatwiły bezpośrednim wykonawcom dokonanie rozboju. Odnośnie wymiaru kary, to wymierzona oskarżonej kara sekwencyjna 6 miesięcy pozbawienia wolności i 1 roku ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w żadnym razie nie może być uznana za rażąco surową. W  stosunku do roli, jaką spełniła oskarżona, kara ta może być nawet uznana za łagodną, zwłaszcza  że może ona ubiegać się o odbycie kary 6 miesięcy pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Natomiast w przypadku jednego z bezpośrednich sprawców rozboju sąd odwoławczy uznał, że wymierzona mu kara 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności nosi znamiona rażąco surowej, gdyż nie uwzględnia w dostateczny sposób wszystkich okoliczności łagodzących wpływających na jej wymiar. Sędzia sprawozdawca podkreślił, że oskarżony ten od początku przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyraził szczery żal i skruchę, złożył szczegółowe wyjaśnienia, które przyczyniły się do poczynienia ustaleń faktycznych w sprawie. W okresie tymczasowego aresztowania zaangażował się w proces resocjalizacji. Te wszystkie okoliczności zdecydowały o złagodzeniu wymierzonej mu przez Sąd I instancji kary o 1 rok. Tak ukształtowana kara spełni rolę zapobiegawczą i wychowawczą  w stosunku do sprawcy, a także osiągnie cele ogólnoprewencyjne w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Jednocześnie sędzia sprawozdawca podkreślił, że złagodzenie dalej idące nie było możliwe z uwagi na okoliczności obciążające oskarżonego, w tym zwłaszcza popełnienie przez niego przypisanego czynu w warunkach recydywy.  Oskarżony winien docenić daną mu przez Sąd szansę, gdyż kolejnym razem jego przestępcze zachowanie spotka się z bardzo surową reakcją ze strony wymiaru sprawiedliwości

- poinformował sędzia Janusz Sulima, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×