eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zmarł generał Kazimierz Draczyński: Był jednym z dowódców 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 7679
fot. ZSZ nr 2 w Ostrołęce fot. ZSZ nr 2 w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 7679

18 czerwca w Londynie zmarł generał brygady Kazimierz Draczyński. W latach 1932-1938 służył w 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Kazimierz Draczyński w 1932 roku, po ukończeniu Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, skierowany został do 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, gdzie pełnił różne funkcje dowódcze, m. in. jako dowódca szwadronu ckm, a także plutonu łączności. Kwalifikacje zawodowe doskonalił w Wyższej Szkole Wojskowej w Rembertowie. Po jej ukończeniu kontynuował służbę wojskową w Korpusie Ochrony Pogranicza, gdzie pełniąc obowiązki dowódcy szwadronu, współtworzył od podstaw 1 Pułk Kawalerii. Jako uczestnik wojny obronnej w 1939 r., będąc oficerem taktycznym w tej jednostce, wchodzącej w skład Armii “Łódź”, w dniu 4 września, podczas bitwy nad Wartą poderwał żołnierzy do przeciwnatarcia, ratując od klęski jedno ze skrzydeł pułku. Za swój czyn odznaczony został Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari 5 klasy.

Dowódca Armii gen. dyw. Juliusz Rómmel, w uzasadnieniu wniosku napisał: „Czynem swoim wykazał najwyższe wartości, jakie powinien posiadać polski oficer”. W czasie walk został ciężko ranny i dostał się do niemieckiej niewoli, z której zbiegł podczas transportu. Będąc na wolności powrócił do Ostrołęki, gdzie włączył się do działalności miejscowego Obwodu Armii Krajowej oraz tworzenia w jego strukturach dwóch szwadronów kawalerii 5 Pułku Ułanów Spieszonych. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako szef sztabu batalionu „Piorun”. Po klęsce i kapitulacji stolicy, trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Gdy wojska alianckie wyzwoliły obóz, udał się do stacjonującego we Włoszech 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, gdzie powierzono mu stanowisko służbowe zastępcy dowódcy szwadronu 6 Pułku Kawalerii Pancernej. W 1946 roku, podobnie jak większość żołnierzy rozwiązanego Korpusu, wyjechał do Wielkiej Brytanii. Mieszkając w Londynie, przez wiele lat redagował „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” oraz aktywnie działał na rzecz upowszechniania wśród Polonii tradycji kawaleryjskich. Współpracował z Instytutem i Muzeum gen. Władysława Sikorskiego. Za udział w działaniach wojennych został odznaczony m. in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

We wrześniu 2007 r. pułkownik Kazimierz Draczyński wraz z małżonką odwiedził Ostrołękę. Zwiedzał tereny dawnych koszar 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Wojciechowicach - tam w latach 1932-1938 pełnił funkcję dowódcy oddziału. Podczas pobytu modlił się również w swoim kościele garnizonowym (obecnie kościół pw. św.Wojciecha w Wojciechowicach). Złożył także kwiaty i zapalił znicz przy pomniku ułanów oraz odwiedził Izbę Tradycji w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

W tym samym roku Ostrołęka uhonorowała Draczyńskiego, nadając mu honorowe obywatelstwo miasta - otrzymał też odznakę „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”.

11 listopada 2007 r. prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w dniu Narodowego Święta Niepodległości mianował Kazimierza Draczyńskiego na stopień generała brygady.

Kazimierz Draczyński miał 102 lata.


[źródło: dgw.wp.mil.pl / zsz2oka.netstrefa.pl / prezydent.pl]

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×