eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zmarł generał Kazimierz Draczyński: Był jednym z dowódców 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. ZSZ nr 2 w Ostrołęce fot. ZSZ nr 2 w Ostrołęce
REKLAMA

18 czerwca w Londynie zmarł generał brygady Kazimierz Draczyński. W latach 1932-1938 służył w 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Kazimierz Draczyński w 1932 roku, po ukończeniu Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, skierowany został do 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, gdzie pełnił różne funkcje dowódcze, m. in. jako dowódca szwadronu ckm, a także plutonu łączności. Kwalifikacje zawodowe doskonalił w Wyższej Szkole Wojskowej w Rembertowie. Po jej ukończeniu kontynuował służbę wojskową w Korpusie Ochrony Pogranicza, gdzie pełniąc obowiązki dowódcy szwadronu, współtworzył od podstaw 1 Pułk Kawalerii. Jako uczestnik wojny obronnej w 1939 r., będąc oficerem taktycznym w tej jednostce, wchodzącej w skład Armii “Łódź”, w dniu 4 września, podczas bitwy nad Wartą poderwał żołnierzy do przeciwnatarcia, ratując od klęski jedno ze skrzydeł pułku. Za swój czyn odznaczony został Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari 5 klasy.

Dowódca Armii gen. dyw. Juliusz Rómmel, w uzasadnieniu wniosku napisał: „Czynem swoim wykazał najwyższe wartości, jakie powinien posiadać polski oficer”. W czasie walk został ciężko ranny i dostał się do niemieckiej niewoli, z której zbiegł podczas transportu. Będąc na wolności powrócił do Ostrołęki, gdzie włączył się do działalności miejscowego Obwodu Armii Krajowej oraz tworzenia w jego strukturach dwóch szwadronów kawalerii 5 Pułku Ułanów Spieszonych. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako szef sztabu batalionu „Piorun”. Po klęsce i kapitulacji stolicy, trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Gdy wojska alianckie wyzwoliły obóz, udał się do stacjonującego we Włoszech 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, gdzie powierzono mu stanowisko służbowe zastępcy dowódcy szwadronu 6 Pułku Kawalerii Pancernej. W 1946 roku, podobnie jak większość żołnierzy rozwiązanego Korpusu, wyjechał do Wielkiej Brytanii. Mieszkając w Londynie, przez wiele lat redagował „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej” oraz aktywnie działał na rzecz upowszechniania wśród Polonii tradycji kawaleryjskich. Współpracował z Instytutem i Muzeum gen. Władysława Sikorskiego. Za udział w działaniach wojennych został odznaczony m. in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

We wrześniu 2007 r. pułkownik Kazimierz Draczyński wraz z małżonką odwiedził Ostrołękę. Zwiedzał tereny dawnych koszar 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Wojciechowicach - tam w latach 1932-1938 pełnił funkcję dowódcy oddziału. Podczas pobytu modlił się również w swoim kościele garnizonowym (obecnie kościół pw. św.Wojciecha w Wojciechowicach). Złożył także kwiaty i zapalił znicz przy pomniku ułanów oraz odwiedził Izbę Tradycji w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

W tym samym roku Ostrołęka uhonorowała Draczyńskiego, nadając mu honorowe obywatelstwo miasta - otrzymał też odznakę „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”.

11 listopada 2007 r. prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w dniu Narodowego Święta Niepodległości mianował Kazimierza Draczyńskiego na stopień generała brygady.

Kazimierz Draczyński miał 102 lata.


[źródło: dgw.wp.mil.pl / zsz2oka.netstrefa.pl / prezydent.pl]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×