2015-01-17T19:17:00+01:00 eOstroleka.pl 2 1 3 100%
Polska,

Znamy szczegóły porozumienia rządu z górnikami

REKLAMA
REKLAMA
3
0
4
Najlepszy komentarz
~Gość, 11:45 18-01-2015,   -
Wzruszyłem się bardzo stwierdzaniem pani premier, że ona "chce by polskie górnictwo było rentowne" - bo za słowami idą odmienne od deklaracji czyny!
Bo przyczyn złej kondycji w górnictwie jest multum i wszystkie leżą po stronie rządu, żeby nie przynudzać zacznę od najważniejszych, które częściowo uję...
odpowiedz   •   oceń :  
Premier Ewa Kopacz zaakceptowała treść porozumienia wypracowanego przez stronę rządową i górnicze związki zawodowe.

Podpisanie porozumienia z udziałem szefowej rządu odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Akt podpisania porozumienia przez pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka i reprezentującego MKPS przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" Dominika Kolorza kończy masowe protesty, które trwały od 7 stycznia i objęły niemal wszystkie polskie kopalnie oraz miasta, gdzie znajdują się zakłady przewidziane wcześniej do likwidacji.
Ustalono, że:
- tzw. kopalnie rybnickie - KWK "Chwałowice", KWK "Jankowice", KWK "Marcel" i KWK "Rydułtowy-Anna" - zostaną sprzedane do spółki celowej utworzonej przez Węglokoks,
- bezpośrednio do spółki Węglokoks Kraj trafi Ruch "Bobrek" (z KWK "Bobrek-Centrum") i KWK "Piekary",
- Ruch "Centrum" (z KWK "Bobrek-Centrum") znajdzie się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń,
- kopalnia "Brzeszcze" ma zostać wniesiona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), skąd odkupi ją koncern Tauron,
- KWK "Pokój" pozostanie w Kompanii,
- Ruch "Sośnica" stanie się, tak jak to było przed 1 lutego 2005 roku, osobną kopalnią i - podobnie jak "Pokój" - pozostanie w KW,
- Ruch "Makoszowy" zostanie przekazany do SRK, skąd odkupi go spółka Węglokoks Kraj.
Osłony socjalne będą dotyczyć wyłącznie pracowników kopalń wniesionych do SRK.
Utrzymane zostaną urlopy górnicze dla pracowników dołowych, którzy do przejścia na emeryturę mają nie więcej niż 4 lata.
Identyczne świadczenie obejmie pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla - w tym przypadku będą do niego uprawnione osoby, którym do emerytury zostało nie więcej niż 3 lata.
Pracownicy powierzchni - w tym administracji - otrzymają 15-krotność miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zadeklarują chęć dobrowolnego odejścia z pracy, a oprócz tego odprawy gwarantowane ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Zapisano też gwarancje dla osób biorących udział w protestach, wobec których nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 11:45 18-01-2015,   -
Wzruszyłem się bardzo stwierdzaniem pani premier, że ona "chce by polskie górnictwo było rentowne" - bo za słowami idą odmienne od deklaracji czyny!
Bo przyczyn złej kondycji w górnictwie jest multum i wszystkie leżą po stronie rządu, żeby nie przynudzać zacznę od najważniejszych, które częściowo ujęto w komentowanym artykule, otóż od 2012 roku ceny węgla zaczęły drastycznie spadać by w efekcie cena węgla:
- energetycznego spadła na giełdach z 120-60 dolarów za tonę!
- węgla koksowego z 320 do 120 dolarów za tonę!
Co robi rząd? Ano dokłada w tym czasie 34 podatek na górnictwo w postaci AKCYZY - 30 zł. do każdej tony, co w korelacji z 33 pozostałymi podatkami nałożonymi na górnictwo dokłada ponad 100 zł. podatku do każdej tony węgla podczas, gdy kopalnia zarabia na tonie od kilku do kilkunastu złotych!
Kryzys w górnictwie dotyka CAŁY ŚWIAT, co robią rządy innych krajów podczas gdy polski rząd dokłada 34 podatek?
w Rosji zwalnia się opłatę za transport!
W Australii zwalnia się górnictwo z podatków!
EFEKT:
60% eksportowanego do Polski węgla pochodzi z Rosji, ok 7 milinów ton i dużo z Australii!
Pomimo dumpingowej ceny rosyjskiego węgla jest tańszy od polskiego tylko o 9 złotych na tonie co spowodowało, ze 80% polskich jednostek budżetowych kupuje kierując się kryterium ceny rosyjski węgiel, w sytuacji w której na zwałach samej KW zaległo 5 milinów ton, a Rosja nie kupuje u nas ani jednego jabłka!
Rosja dała nam embargo na świnki, to czemu RZĄD nie dał embarga na ruski węgiel ??? Bo może jakiś polityk ma zysk, np 1zł od każdej sprowadzonej tony węgla z Rosji -a sprowadzono 10mln ton w roku 2014, kiedy na składach śląskich kopalń zalega 7mln ton. Znajomy handluje węglem. Chciałby brać za gotówkę węgiel z kopalń 2x w tygodniu po 24tony, to nie może kupić więcej bo ma limit 8ton = tak działa kompania węglowa.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:10 18-01-2015,   -
Mam nadzieję że nic nie będzie wypłacane z budżetu państwa górnikom.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:32 19-01-2015,   -
[quote= ]Mam nadzieję że nic nie będzie wypłacane z budżetu państwa górnikom. [/quote]
Górnictwo jest państwowe i to państwo odpowiada budżetem za zaniedbania. Dziwne byłoby, gdyby ktoś chciał rządzić i nie odpowiadał za swoje czyny materialnie. Mam nadzieję, że polityków winnych zaniedbań w górnictwie pozbawicie wypłat z budżetu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:40 19-01-2015,   -
Ostatnie 7 lat górnictwem kierowali i nadzorowali ludzie PO i PSL. To nie górnicy ustalali wynagrodzenia Zarządom i Radom Nadzorczym . Chciałbym aby Ktoś opublikował składniki kosztów wydobycia tony węgla - sądząc po tym jak bełkoczą przedstawiciele Rządu i sama Kopaczowa - byłby to ciekawy materiał.
Przez blisko 8 lat nie robili nic innego tylko obsadzali ciepłe posadki w KOmpanii Weglowej swoimi zaufanymi. Nieważne, że d e b i l a m i bez jakichkolwiek kompetencji, ważne że okragłe sumki na konta wpadają. Tak się namnożyło dyrektorków, kierowników itp... oraz (co popierała Blida) pośredników - jakby do tej pory było ich mało. Koszt utrzymania administracji KW z jej zarządem to DWA miliardy rocznie. Ale tego Kopaczowa nie ruszy, bo to partyjni koledzy, im się należy. W tyłek dostanie, jak zawsze górnik. Tylko że zamknięcie tych 4 kopalń wcale nie rozwiązuje problemu, tylko go powiększa bo tą samą masę pasożytów z PO musi utrzymać mniej kopalń. W czyim interesie oni działają, bo na pewno nie w naszym. Widziałem to samo w odniesieniu do stoczniowców. U Niemców stocznie działają tylko jakoś u nas się nie dało... Nalezy pogonić towarzystwo z PO i innych parlamentarnych partyjek, bo zgubią nasz kraj do końca.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30