eOstroleka.pl
Polska,

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Cofnięto blisko 6 tysięcy świadczeń

REKLAMA
zdjecie 5735
REKLAMA
zdjecie 5735

ZUS kontroluje płatników zobowiązanych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Kwota cofniętych lub zmniejszonych zasiłków chorobowych wynikających z kontroli zwolnień lekarskich w drugim kwartale 2016 r. wyniosła w całej Polsce prawie 49,3 mln zł.

Grypa, złamana noga, zatrucie pokarmowe – istnieje wiele chorób, które mogą uniemożliwić nam pracę i skutecznie zatrzymać w domu. Ubezpieczenie chorobowe, do którego zgłasza nas nasz pracodawca, pozwala nam jednak wracać do zdrowia nie martwiąc się o pieniądze na utrzymanie - głównie z tego ubezpieczenia wypłacany jest nam bowiem tzw. zasiłek chorobowy. Aby uchronić fundusz chorobowy przed nieuzasadnionymi wypłatami ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i tego, czy zwolnienia wykorzystywane są zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zwolnienia lekarskie w Płocku

Na terenie działania Oddziału ZUS w Płocku również prowadzono oba rodzaje kontroli. Jakie są ich efekty? Andrzej Ścibło, Dyrektor Oddziału ZUS w Płocku, informuje, że łączne oszczędności funduszu chorobowego osiągnięte w związku z kontrolami zwolnień lekarskich wyniosły dla oddziału w II kwartale około 29 tys. złotych. Duży wpływ na uzyskanie tak dużej sumy miały kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich (niemal 16 tys. zł).

Pod tym sformułowaniem kryje się sprawdzenie przez ZUS (lub płatnika składek w przypadku większych firm) czy ubezpieczony, który przebywa na zwolnieniu, stosuje się do zaleceń lekarskich. Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego, wyjaśnia - takim zaleceniem lekarza może być np. konieczność leżenia w łóżku. Jeśli urzędnik zastanie taką osobę przy pracy lub np. wykonywaniu domowych prac remontowych, może skutkować to odmową wypłaty zasiłku. Innym rodzajem kontroli zwolnień lekarskich jest badanie prawidłowości orzekania. W tym przypadku ubezpieczony wzywany jest na badanie do lekarza orzecznika. Sprawdzane jest na nim to, czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan naszego zdrowia. Lekarz orzecznik ZUS weryfikuje także, czy czas, na jaki wystawiono zwolnienie, ma uzasadnienie medyczne. Jeśli badanie wykaże, że zwolnienie zostało orzeczone nieprawidłowo, to wypłata zasiłku zostaje wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony powinien stawić się do pracy. W wyniku tego typu kontroli fundusz chorobowy zaoszczędził na terenie płockiego oddziału ponad 13 tys. złotych.  

Statystyka kontroli w Polsce

Od kwietnia do czerwca 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w sumie 148,9 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (w I półroczu br. - 297,6 tys.). W konsekwencji wydanych zostało 5,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych (w I półroczu br. 11,7 tys.). Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w II kwartale 2016 r. to prawie 3,9 mln zł (w I półroczu br. 8,1 mln).

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23  24  25  26 dk27 dk28 dk29
dk30  1  2  3  4  5  6
×