2017-02-01T11:08:09+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

ZUS rozsyła PIT-y

REKLAMA
REKLAMA

Jeżeli w 2016 r. chociaż raz otrzymałeś świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to do końca lutego ZUS poinformuje o tym Urząd Skarbowy i przyśle Ci formularz PIT. Wysyłka rozpoczęła się we wtorek 24 stycznia.

- Świadczeniobiorcy, w zależności od rodzaju pobranego świadczenia, mogą otrzymać z ZUS formularze PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 lub PIT-8C. Posłużą im one do rozliczenia swoich dochodów za 2016 r. – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. Szczególny charakter ma formularz PIT-40A. Wysyłamy go osobom, które pobierały w 2016 r. emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i nadal to świadczenie otrzymują. Formularz ten może zostać uznany przez Urząd Skarbowy za ostateczną, roczną deklarację podatkową. Stanie się tak, jeżeli świadczenie było jedynym dochodem podatnika i nie rozliczy się on samodzielnie do końca kwietnia. Należy jednak pamiętać, że sam formularz PIT-40A nie pozwala np. na wspólne rozliczenie małżonków lub przeznaczenie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Czynności te są oczywiście możliwe, ale wymagają złożenia w Urzędzie Skarbowym zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 – dodaje rzecznik.

zdjecie 300
Rozsyłanie PIT-ów potrwa do końca lutego. Formularze trafią w całym kraju do około 9 milionów świadczeniobiorców. Osoby, które nie otrzymają deklaracji do 3 marca 2017 r. lub mają wątpliwości co do otrzymanego formularza PIT, prosimy o kontakt z placówką ZUS, która wypłacała w 2016 r. świadczenie. W szczególnych przypadkach, uzasadnionych losowo, istnieje możliwość wystąpienia do placówki ZUS wypłacającej świadczenie o wydanie duplikatu formularza PIT.

Wśród wysyłanych przez ZUS deklaracji PIT znajdują się formularze:

PIT-40A - roczne wyliczenie podatku dla osób, które przynajmniej w grudniu 2016 roku pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i  świadczenie to nadal pobierają.
PIT-11A - informacja o dochodach wystawiana dla osób, które nie pobierały wyżej wymienionych świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. Formularz ten otrzymają również osoby, które w 2016 roku:

• złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru,
• złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg. wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia tj. o kwotę 46,33 zł,
• pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa,
• którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-11 - informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy dla  osób uprawnionych, które otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej.
PIT-8C - informacja o przychodach z tytułu alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie, o ile zasądzona/ustalona kwota alimentów przewyższa 700 zł. Powyższej informacji nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które, zgodnie z odrębnymi przepisami, otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz ww. dzieci są wolne od podatku dochodowego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7344
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×