eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Związek Kurpiów ma już 20 lat! [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5810
zdjecie 5810
REKLAMA

Galą jubileuszową pn. "20 lat w służbie Kurpiom" uczczono dwudziestą rocznicę powstania Związku Kurpiów. Do Baranowa przybyli nie tylko zasłużeni Kurpie, ale też przedstawiciele samorządu, duchowieństwa, a nawet parlamentarzyści. Wszyscy życzyli Związkowi Kurpiów co najmniej 100 lat!

Związek Kurpiów założony został w 1996 roku, jest ideowym kontynuatorem tradycji Związku Puszczańskiego założonego przez Adama Chętnika. To stowarzyszenie regionalne o zasięgu ogólnoświatowym z siedzibą w Ostrołęce. Celem stowarzyszenia jest integrowanie Kurpiów i ludzi związanych z regionem, praca na rzecz rozwoju Kurpiowszczyzny i ocalanie dziedzictwa kulturowego oraz duchowego naszego regionu.

Organizacja ma na swoim koncie wiele sukcesów - wydaje m.in. własną gazetę, nagradza najbardziej zasłużonych dla regionu ludzi, a w ostatnim czasie za jej udziałem powstał nawet pierwszy w historii podręcznik do nauki dialektu kurpiowskiego. Jest to niezwykle zasłużona organizacja dla regionu, co widać było także po liście gości - do GOKSiR w Baranowie przybyli praktycznie wszyscy propagatorzy kultury kurpiowskiej.

Wśród gości byli pierwsi działacze Związku Kurpiów, duchowni z kurpiowskich parafii, wójtowie gmin oraz starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, poseł Anna Siarkowska z ruchu Kukiz'15, prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego prof. Janusz Gołota, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Wiesław Szczubełek oraz wiele innych osób zasłużonych dla regionu. Wszyscy oni otrzymali od prezesa Mirosława Grzyba pamiątkowe medale, na których wygrawerowano słowa Adama Chętnika:

"Kto będzie kochał serdecznie swój zakątek,
to Ojczyznę całą również będzie miłował"

Prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb podkreślił, że jest to wielki dzień dla całego regionu. Podziękował za dobre słowa i starania wszystkich na rzecz rozwoju naszego regionu. Przed Związkiem Kurpiów kolejne wyzwania i miejmy nadzieję, że wszystkie zakończą się sukcesami. Zapraszamy do galerii, gdzie znajdują się zdjęcia z uroczystości, która odbyła się 25 listopada w GOKSiR w Baranowie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×