2016-09-15T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Powstał pierwszy podręcznik do nauki gwary kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Irena Bachmura i Danuta Staszewska są autorkami pierwszego w historii podręcznika do nauki dialektu kurpiowskiego dla początkujących. Prezentacja podręcznika zatytułowanego „Móźë jï pśïsë po kurpśosku” odbyła się w środę, 14 września.

W środę, 14 września w Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano pierwszy w historii podręcznik do nauki gwary kurpiowskiej - „Móźë jï pśïsë po kurpśosku”. Autorkami podręcznika są dwie siostry Irena Bachmura i Danuta Staszewska. Publikacja wydana została przez Związek Kurpiów. Jest to pierwszy tego typu podręcznik, który ma posłużyć do nauki dialektu kurpiowskiego dla początkujących – uczniów szkół podstawowych.

Prace nad stworzeniem podręcznika trwały ponad trzy lata. Sam pomysł to inicjatywa autorek – rodowitych Kurpianek pochodzących z Siarczej Łąki, z serca Puszczy Kurpiowskiej. Obie panie są nauczycielkami w szkołach podstawowych. Oprócz obowiązkowej podstawy programowej prowadzą także zajęcia dodatkowe z edukacji regionalnej, podczas których uczą m.in. pieśni i tańców ludowych oraz „gadki” kurpiowskiej.

To właśnie na potrzeby edukacyjne powstały pierwsze zarysy podręcznika. Finalna jego wersja oparta jest na słowniku i zasadach pisowni oraz wymowy dialektu kurpiowskiego zebranych w całość i opracowanych przez profesora Jerzego Rubacha. Podręcznik zawiera ćwiczenia i płyty CD z wymową a także  przykładowymi dialogami prowadzonymi m.in. przez autorki i ich uczniów.

- Tworząc podręcznik wykorzystałyśmy autorskie teksty inspirowane klasyką literatury, doskonale znanymi wierszami, własne utwory i dialogi. Poprzez ten podręcznik chciałyśmy ocalić wartości kultury kurpiowskiej, umożliwić dzieciom poznanie zasad pisowni i wymowy dialektu oraz wniknąć w piękno kultury Kurpiowszczyzny – mówiła podczas konferencji jedna z autorek.

Podręcznik ma służyć dzieciom w wieku od 6 lat, ma uczyć przez zabawę, poznanie a następnie w klasach starszych przez utrwalanie, osłuchanie się gwary kurpiowskiej. Dużym ułatwieniem z całą pewnością będą wykorzystane ilustracje i dołączone na płytach CD nagrania z dialogami. Podręcznik ten stanowić może także ciekawą propozycję nie tylko dla dzieci lecz także dla ich rodziców i wszystkich tych, którzy chcieliby poznać gwarę kurpiowską.

- Związek Kurpiów zaangażował się w wydawnictwo podręcznika, ponieważ jednym z naszych priorytetowych działań jest dążenie do ocalenia mowy Kurpiów. Jak zaniknie gwara kurpiowska zaniknie także niezwykła wyrazistość Kurpiów – mówi Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów.

Oficjalna premiera podręcznika odbędzie się w najbliższych dniach.

REKLAMA
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×