2017-10-06T14:17:01+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Barciowisko Kurpiowskie w Wykrocie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
0
W Kurpiowskiej Krainie w Wykrocie odbyła się impreza pod hasłem Barciowisko Kurpiowskie.  Organizatorem było Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ostrołęce i Stowarzyszeniem Strzelców Kurpiowskich w Durlasach.

Barcikowsko to impreza łącząca w sobie ideę edukacji ekologicznej, zwracająca uwagę na zagadnienia związane z rolą i znaczeniem pszczół w życiu człowieka, popularyzacji oraz promocji bartnictwa z praktycznym wykonawstwem kłód bartnych. Barcie były wyrabiane, „dziane” w kłodzie drewna – zwykle sosny.

Dzianie kłód bartnych stało się także  tematem przewodnim konkursu na najlepszą barć. Wzięło w nim udział pięć drużyn dwuosobowych:  Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, w składzie: Krzysztof Mróz - przewodniczący Rady Powiatu Ostrołęckiego wraz synem Radosławem; Związku Kurpiów – Mirosław Grzyb - prezes Związku Kurpiów i Sylwester Kamiński z zarządu związku; drużyna samorządu gminy Myszyniec - Bogdan Glinka, burmistrz Myszyńca i Tadeusz Dąbkowski  radny gminy, drużyna pedagogów -  w składzie Mirosław Aptacy – dyrektor Szkoły Podstawowej w Myszyńcu i ksiądz Mirosław Teofilak, proboszcz parafii Krysiaki, drużyna młodzieżowa - reprezentacja z Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu:  Piotr Pliszka i Adrian Ruszczyk. Dla każdej drużyny został przygotowany zestaw narzędzi tradycyjnych: pisznica, ciosło, skobliczka.

Konkurs oceniała komisja w składzie: przewodniczący Janusz Marzewski ze Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich, członkowie:  Stefania Prusaczyk – twórczyni ludowa i Zdzisław Ścibek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Uczestnicy konkursu zapoznali się z historią bartnictwa na Kurpiach oraz ze sposobem wykonywania kłód bartnych za pomocą tradycyjnych narzędzi. Mogli ponadto obejrzeć wzorcową kłodę bartną. Komisja konkursowa wyróżniła barcie wykonane przez zespół Związku Kurpiów i barć wykonaną przez  samorządowców z gminy Myszyniec.  Jurorzy podkreślili precyzję wykonania barci z odtworzeniem wszystkich niezbędnych elementów. W sposób szczególny wyróżnili drużynę Związku Kurpiów za prezentację drużyny w kompletnych strojach ludowych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali certyfikat udziału w dzianiu barci.

Każda z drużyn otrzymała możliwość wskazania miejsca umieszczenia wydzianej barci.  Także dla licznie zgromadzonej publiczności odbyło się wiele konkursów, m.in.: wchodzenia na barć metodą tradycyjną (przy pomocy leziwa) oraz konkurs wykonywania konopnych powrozów używanych dawniej w bartnictwie.

Barciowisko Kurpiowskie, czyli tradycyjne odtworzenie dziania barci było pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną na Kurpiach i dlatego w całości zostało udokumentowane przez etnografów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W imprezie wzięło udział około 600 osób. Dla uczestników konkursu, zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych dzieci i młodzieży przygotowano gorący poczęstunek.

Impreza została sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Wł. Skierkowskiego w Myszyńcu.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.