eOstroleka.pl
Informacje Budujemy Sport TV Ostrołęka Galeria Mapa fotoOstroleka Balujemy Baza firm kamera Wirtualny Spacer Menu On-Line Ogłoszenia Auto Giełda Forum dyskusyjne
Informator » apteki · kościoły · urzędy · kino · lekarze · MZK · PKS . Taxi Kontakt » redakcja · reklama
Rozrywka » puby · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Konkursy » konkursy · Konkurs Inwestycyjny
google
Baza firm
Aktualności
Wideo
Galeria
Ogłoszenia
Forum
Menu OnLine
Szukaj w aktualnościach :

login
hasło
zarejestruj się zapomniałem hasła

Łyse: Niedziela Palmowa 2012

drukuj |
Tagi: powiat ostrołęcki Łyse gmina Łyse Kurpie Niedziela Palmowa Niedziela Palmowa 2012 Łyse Niedziela Palmowa Łyse Niedziela Palmowa 2012 Niedziela Palmowa w Łysych 2012 palma kurpiowska
fot. eOstroleka.pl
fot. eOstroleka.pl
Powiat ostrołęcki: W niedzielę palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. Jak co roku do zjeżdżają tam tysiące ludzi z Polski i zagranicy, żeby wziąć udział w uroczystościach i zobaczyć jedyne w swoim rodzaju piękne palmy kurpiowskie.

Ale oprócz procesji z palmami o znacznych rozmiarach, w Łysych odbywają się również kiermasze sztuki ludowej, kiermasze wydawnictw regionalnych i okolicznościowe wystawy. Są także stoiska, na których można kupić i skosztować potraw kuchni regionalnej.

Tegoroczna impreza rozpoczyna się o godz. 9.30 na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Łysych, gdzie będą występowały lokalne zespoły folklorystyczne. Następnie o godz. 11 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego. Po niej, o godz. 13. znów na placu przed GOKSiR wystąpią dwa zespoły folklorystyczne „Puszcza Zielona” z Łysych i „Reszelanie” z Reszla. Natomiast o godz. 14.30 odbędzie się ogłoszenie wyników 43. konkursu „Palma Kurpiowska”.

Jak informuje serwis internetowy gminy Łyse, na terenie Puszczy Zielonej palma wielkanocna posiada swój charakterystyczny, niepowtarzalny wyraz. Cechują ją zarówno rozmiary (od 1 do 10 m wysokości), sposób wykonania (oplatanie roślinnością leśnego kija), jak też bogata dekoracja bibułkowymi kwiatami i wstążkami.

Do uwicia tych pięknych wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Z ciężkiej wielomiesięcznej pracy powstają prawdziwe dzieła sztuki - drobne kolorystycznie dobrane kwiaty, które do złudzenia przypominają prawdziwe, ułożone w desenie i oryginalne wzory. Podobnie jak przed wieloma laty tak i dziś wykonuje się je z pręta leszczyny lub młodej sosny, oplatając go roślinnością leśną - borowiną, jałowcem, widłakiem, bukszpanem, cisem. Do palm sosnowych wybiera się młode drzewka zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść. Właśnie tę część palmy zdobi się w sposób szczególny: pięknymi kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły. Taki sposób zdobienia jest charakterystyczny dla parafii Łyse i Lipniki. Kwiaty do palmy gospodynie zaczynają robić już od początku wielkiego postu. Składają je do koszy aby tydzień przed Niedzielą Palmową „uwić” lub „ukręcić” z nich palmę. Tradycyjne sposoby zdobienia palm, wyszukane rodzaje kwiatów z bibuły przekazywane są w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie.


Galeria do artykułu :

1001888


Zobacz również:


Wasze opinieBrak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.


Miecio
07:12
02-04-2012
Pięknie, można podziwiać bez końca.

Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

KALENDARZ IMPREZ
październik 2017
PnWtŚrCzPtSoNd
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
30
31
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt
Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej.
eOstrołęka © 2006 - 2017 CYBERMEDIA
       czas: 0.57 s.