2018-04-20T16:24:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Kościół i społeczeństwo,

Zmarł ks. Ferdynand Gryszko

REKLAMA
ks. Ferdynand Gryszko / fot. bozecialo.lomza.pl
REKLAMA
0
0
0
Nie zyje ks. Ferdynand Gryszko, kapłan diecezji łomżyńskiej, w przeszłości wikariusz parafii w Myszyńcu. Miał 73 lata, w kapłaństwie przeżył 48 lat.

Śp. ks. Ferdynand Jan Gryszko urodził się 5 kwietnia 1945 w Łupichach par. Goniądz, arch. białostocka, w domu Jana i Ludwiki Gryszko. Święcenia kapłańskie przyjął w Łomży z rąk bpa Mikołaja Sasinowskiego 30 maja 1970 r. Był wikariuszem w parafiach: Jelonki, Kobylin, Augustów, Myszyniec, Piątnica. 24 czerwca 1985 r. został ustanowiony administratorem tymczasowym, a następnie proboszczem parafii Pawłówka. 1 lipca 1987 r. biskup Juliusz Paetz ustanowił go wikariuszem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży jednocześnie zlecając budowę nowego kościoła pw. Bożego Ciała. 24 września 1988 r. ks. Ferdynand Gryszko został rektorem Ośrodka Duszpasterskiego pw. Bożego Ciała w Łomży, a 3 grudnia 1989 r. został proboszczem nowo ustanowionej parafii pw. Bożego Ciała w Łomży.

W 1992 r. otrzymał tytuł Kapelana Jego Świątobliwości. W 2005 roku był członkiem Komitetu organizacyjnego obchodów Roku Eucharystii i Jubileuszu 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej. 16 kwietnia 2012 r. ks. Ferdynand przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży. Poza posługą kapłańską i duszpasterską śp. ks. Ferdynand Gryszko znany był jako poeta i autor bajek dla najmłodszych.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana odbędą się w następującym porządku:

– 24 kwietnia br. (wtorek), godz. 12.00 – Msza św. żałobna w intencji zmarłego Kapłana w Kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży dla mieszkańców Domu oraz Księży, którzy nie będą mogli wziąć udziału w głównych uroczystościach pogrzebowych; po Mszy św. przewiezienie ciała zmarłego Kapłana do kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Łomży gdzie o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna a po niej nastąpi modlitewne czuwanie;

– 25 kwietnia br. (środa), godz. 8.00 wystawienie trumny z ciałem w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Łomży, następnie o godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego; po Mszy św. przewiezienie ciała zmarłego Kapłana do Moniek (Archidiecezja Białostocka); o godz. 15.00 ciało śp. Księdza Prałata Ferdynanda Jana Gryszki zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Mońkach.

źródło: wzasiegu.pl

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.