2014-11-09T11:32:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

11 do 4 dla planu miejscowego i linii przesyłowej w gminie Lelis [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Aldesa Nowa Energiafot. Aldesa Nowa Energia
REKLAMA

Równo miesiąc po uchwaleniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego radni miny Lelis podjęli analogiczną decyzję w sprawie planu miejscowego. Rada Gminy 7 listopada 2014 r. stosunkiem głosów 11 do 4 zdecydowała o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania, w którym uwzględniono projekt budowy linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Ostrołęka – Olsztyn Mątki.

Wykonawca inwestycji, Aldesa Nowa Energia, zadbał o zapewnienie mieszkańcom i władzom gminy niezbędnych informacji na temat budowy linii oraz jej oddziaływania na życie lokalnej społeczności i środowisko naturalne. Na przestrzeni ponad roku pracownicy spółki wielokrotnie spotykali się z mieszkańcami sołectw, w których będzie realizowany projekt, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości i znaleźć rozwiązania dla pojawiających się problemów.  

Planiści Aldesy uwzględnili m.in. postulaty mieszkańców dotyczące odsunięcia linii od zabudowań mieszkalnych w miejscowości Białobiel. W porozumieniu z Urzędem Gminy i miejscowym urbanistą pierwotną trasę linii przeprojektowali tak, aby ominąć największe skupiska budynków i skierować inwestycję na tereny rolne oraz należące do Lasów Państwowych.

Aldesa dotrzymała także obietnicy złożonej przez dyrektora projektu Alberta Guillen w lutym 2014 r. i uzgodniła umowy o ustanowienie służebności przesyłu z 83 proc. właścicieli gruntów w Gminie. Pełnomocnicy spółki nadal prowadzą rozmowy z kolejnymi właścicielami, w trakcie których ustalają warunki wypłaty odszkodowania z tego tytułu.  

Obecny na sesji Rady Gminy prezes PSE Inwestycje SA, Roman Pionkowski wskazał, iż realizacja inwestycji na terenie gminy może przyczynić się do jej dalszego rozwoju. Pomóc mogą w tym podatki wpłacane każdego roku przez inwestora do budżetu Gminy, które będą stanowić 2% wartości instalacji zlokalizowanych na jej terenie. Prezes Pionkowski zwrócił także uwagę, że przewidziany w ramach projektu demontaż istniejącej linii 220 kV, która obecnie prowadzi przez zurbanizowaną część Białobieli, uwolni w tej miejscowości dodatkowe tereny pod zabudowę.

Zdaniem Alberta Guillen, uchwalenie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Lelis to niezwykle ważny krok w kierunku realizacji inwestycji. Aldesa Nowa Energia zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby być odpowiedzialnym partnerem dla gminy i jej mieszkańców w trakcie całego procesu inwestycyjnego.

Miejscowy plan, jako akt prawa miejscowego, będzie podstawą do wydania decyzji administracyjnej w postaci pozwolenia na budowę. W województwie mazowieckim konieczne jest uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jeszcze tylko w gminie Czarnia.

REKLAMA
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×