2011-12-14T07:08:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

13 grudnia: Marsz Niepodległości i Solidarności. Nasza fotorelacja [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2911
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Warszawa: Uczestnicy Marszu Niepodległości i Solidarności spotkali się o godz. 18 na pl. Trzech Krzyży.

Zanim marsz ruszył, odśpiewano hymn narodowy i odczytano apel poległych, w którym wymieniono nazwiska ofiar stanu wojennego. Uczestnicy mieli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty z napisami: „Sikorski precz!”; „Obudź się Polsko! Mamy dość!”; „Nie wierzymy w sprawiedliwość w polskich sądach”; „Cześć i chwała bohaterom”.

Marsz przeszedł Alejami Ujazdowskimi w kierunku Belwederu. Wzięło w nim udział około 10 tys. osób. Obecny był Jarosław Kaczyński.

Uczestnicy marszu wznosili hasła: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”; „Precz z komuną!” „Precz z Platformą!”; „Tu jest Polska!”; „Bóg, honor, ojczyzna!”; „Tusk do Berlina!”; „Sikorski zdrajca narodu!”. Na czele pochodu manifestanci nieśli transparent: „Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej”.

Pod kancelarią premiera uczestnicy marszu krzyczeli: „Donald cykorze i Putin ci nie pomoże!”; „Niepodległość i suwerenność!”; „Gdzie są cuda?!”; „Złodzieje!” „Chcemy prawdy o Smoleńsku!”.

Reprezentanci klubu PiS złożyli kwiaty pod pomnikami: Wincentego Witosa i Stefana Grota-Roweckiego, Ronalda Reagana i Ignacego Paderewskiego.

Marsz dotarł do celu - pomnika Józefa Piłsudskiego obok Belwederu - około godz. 19:30. Tam przemawiał prezes PiS. Jarosław Kaczyński rozpoczął od stwierdzenia, że według mediów jest tu tylko 3 tysiące ludzi. Później mówił:

13 grudnia na obce zlecenie rozpoczęto z naszym narodem wojnę. Wielu ludzi straciło życie. Przyszliśmy tu przypomnieć by o tej ofierze nikt nie zapomniał. Polska byłaby dzisiaj lepsza, bogatsza gdyby nie 13 grudnia. To jest prawda, która jest oskarżeniem tych, którzy o 13 grudnia o tym zdecydowali, ale i tych, którzy później, po 1989 roku nie chcieli sprawców ukarać, nie chcieli rozliczenia, którego Polska potrzebowała.

Nowa Rzeczpospolita mogła być naprawdę suwerenną i demokratyczną tylko wtedy gdyby oparła się o potężny fundament, którego bez prawdy i sprawiedliwości nie ma. Bo to jest nasze wielkie, wciąż obowiązujące zadanie. Ciągle aktualne. A jak bardzo aktualne widzimy w ostatnich tygodniach.

Brak moralnego fundamentu wychodzi dzisiaj na jaw z całą siłą. To, że musimy dzisiaj gromadzić się by także odnieść się do wydarzeń ostatnich tygodni jest właśnie tego przykładem. Groźnym, bo trudno sobie wyobrazić coś bardziej niebezpiecznego niż sytuacja gdy przedstawiciele demokratycznego państwa zaczynają składać hołdy innym państwom. Stało się coś co jest już nazywane hołdem berlińskim. Do tego minister Sikorski nie miał żadnego prawa!


Ludzie: Hańba!

Tak, to hańba. Tego się nie można wyjaśnić inaczej niż załatwianiem partykularnych, osobistych interesów. Ale patrzę i nie widzę końca tego zgromadzenia. Polacy mówią - nie!

Ale gdy decydowaliśmy się na ten marsz, znaliśmy tylko część prawdy. Tylko najbardziej pozbawieni rozumu mogą uwierzyć w to, że inni, ci silniejsi od nas, będą o nasze interesy dbali. Nie. O nasze interesy możemy dbać tylko sami. I po to potrzebujemy suwerennego rządu. Można bronić polskiego interesu, były ku temu przesłanki, odrzucono je w imię być może całkiem partykularnego interesu. I chcę wam dzisiaj przyrzec, że Prawo i Sprawiedliwość stanie na czele walki o suwerenność.

Stać nas na to, gdyby nie te interesy i interesiki, nasz naród parłby do przodu jak Chiny. Ale dźwigamy na plecach wielki worek kamieni. Obudź się Polsko.


Po Kaczyńskim przemawiali Zbigniew Romaszewski i Andrzej Gwiazda. Manifestacja zakończyła się około godz. 20 odśpiewaniem „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”.
[źródło: Niezależna.pl / wPolityce.pl]
REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×