zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-08-19T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

5 prostych sposobów na zabezpieczenie swojego laptopa

REKLAMA
REKLAMA

Twój laptop, podobnie jak komputer PC i urządzenia mobilne, może stać się celem ataków cyberprzestępców. Jeśli chcesz ochronić swojego laptopa od szkodliwych działań hakerów, w tym kradzieży danych osobowych i haseł, upewnij się, że podczas pracy i rozrywki na swoim urządzeniu, stosujesz poniższe wskazówki.

Na szczęście ich wdrożenie nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku i bardzo często sprowadza się wyłącznie do bycia czujnym podczas korzystania z urządzenia i reagowaniu z wyprzedzeniem na wszelkie niepokojące aktywności.

1.  Regularnie aktualizuj swój program antywirusowy

Program antywirusowy to jedno z podstawowych narzędzi, w jakie powinieneś zaopatrzyć swojego laptopa. Instalacja i skanowanie systemu to jednak nie wszystko - niezwykle istotne jest regularne aktualizowanie baz danych programu. Hakerzy nie próżnują, w efekcie czego w sieci codziennie pojawiają się tysiące nowych zagrożeń. Na szczęście twórcy oprogramowania antywirusowego także trzymają rękę na pulsie i aktywnie powiększają swoje bazy danych o nowe wirusy.

Jeśli regularne aktualizowanie programu antywirusowego to coś, o czym łatwo zapominasz, wybierz opcję automatycznego pobierania nowych baz danych np. raz dziennie po uruchomieniu laptopa.

2.  Dbaj o różnorodność haseł

Niestety, hakerzy mają wiele skutecznych sposobów na przywłaszczenie sobie danych, na przykład poprzez złamanie Twoich haseł. Wystarczy, że wykorzystają oni pewną partię kombinacji nazwy użytkownika i hasła z jednej strony i przetestują na innej. Dzięki temu włamując się na Twoją skrzynkę mailową, mogą uzyskać dostęp do Twojego profilu w mediach społecznościowych, a następnie do konta bankowego czy sklepów online, w których zachowujesz kolejne informacje o sobie.

Wystarczy, że zadbasz o to, aby każda witryna, w której zakładasz nowe konto, posiadała zupełnie inne, trudne do złamania hasło. W tym celu możesz skorzystać z menedżera haseł lub tworzyć skomplikowane kombinacje pełne znaków specjalnych, cyfr oraz małych i wielkich liter. W jaki sposób działa menedżer haseł? Przede wszystkim nie musisz martwić się o to, że przytłoczy Cię ilość posiadanych haseł. Wystarczy, że zapamiętasz jedno główne hasło - to, które odblokowuje program menedżera. Znajdziesz w nim wszystkie swoje hasła i zyskasz pewność, że nie uzyska do nich dostępu nikt niepowołany.

3.  Łącz się bezpiecznie z VPN

Często podróżujesz i korzystasz z laptopa na lotnisku, dworcach lub hotelach? A może lubisz pracować w ulubionej kawiarni? Z pewnością nie raz korzystałeś z oferowanego w tych miejscach publicznego WiFi nieświadomy tego, jakie niebezpieczeństwo grozi Twoim danym. Do publicznej sieci WiFi może uzyskać dostęp każdy, a co za tym idzie, monitorować aktywność innych użytkowników, a nawet przeglądać lub pobierać ich pliki i dane.

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed tymi praktykami, skorzystaj z możliwości, jaką daje wirtualna sieć prywatna (VPN). Jest to specjalny program, który szyfruje wszelką aktywność użytkownika, kierując go przez serwer należący do firmy VPN. Oznacza to, że nikt, nawet właściciel darmowej sieci Wi-Fi, nie będzie mógł mieć wglądu do Twoich danych. Wielu użytkowników często zadaje sobie pytania: „jak zabezpieczyć moje IP?”. Sieć VPN ukrywa Twój adres IP, przez co nikt nie będzie mógł Cię zidentyfikować ani zlokalizować.

4.  Uwaga na oszustów!

Najprostszym sposobem na zainfekowanie swojego laptopa jest kliknięcie nieodpowiedniego linku. Użytkownicy laptopów otrzymują niebezpieczne odnośniki na różne sposoby - od znajomych w mediach społecznościowych, od ulubionego sklepu internetowego lub marki wiadomości e-mail, lub w często używanych aplikacjach. Oczywiście za wysyłaniem podejrzanych linków nie stoją znajomi ani zaufane firmy, a hakerzy, którzy się pod nich podszywają. Dzięki tzw. łączom phishingowym mogą oni podszyć się pod znane witryny internetowe i skłonić Cię do podania swoich danych logowania lub innych informacji osobowych. W rezultacie cyberprzestępcy nie tylko uzyskają dostęp do Twoich danych, ale także mogą zainstalować na Twoim laptopie swoje złośliwe oprogramowanie.

Jest jeden prosty sposób, na uchronienie się od takich praktyk - nie klikanie linków przesyłanych w wiadomościach e-mail, komunikatorach lub SMS-ach, chyba że masz 100% pewność, że pochodzą one z bezpiecznego źródła.

5.  Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe nie tylko ma dość długą nazwę, ale może wydawać się niepotrzebną komplikacją i stratą czasu. Nic bardziej mylnego! Jest to doskonały sposób na zwiększenie bezpieczeństwa Twoich kont bankowych i innych miejsc, które dysponują Twoimi wrażliwymi danymi. Polega ono na skorzystaniu z dwóch niezależnych źródeł podczas logowania - na przykład hasła oraz logowania za pomocą odcisku palca, lub hasła i wiadomości SMS wysłanej na powiązany z kontem numer telefonu.

Jeśli masz aktywne uwierzytelnianie dwuskładnikowe, haker, który uzyska Twoje hasło, nie będzie mógł nic z nim zrobić. Co więcej, otrzymasz wiadomość o tym, że ktoś niepowołany próbuje zalogować się w Twoim imieniu. Aby dodatkowo utrudnić zadanie potencjalnemu przestępcy, pamiętaj o tym, aby nie zapisywać swoich haseł w przeglądarce. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie tylko dla Ciebie, ale także dla hakerów czyhających na Twoje dane.

Na koniec

Położenie nacisku na ochronę własnej prywatności pozwoli zabezpieczyć Twojego laptopa przed osobami niepowołanymi. Nigdy nie lekceważ przeciwnika i unikaj dróg na skróty. Korzystanie z jednakowych krótkich haseł w wielu witrynach, unikanie uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz brak oprogramowania antywirusowego i VPN mogą sprowadzić na Ciebie niemałe problemy.

Na koniec ostatnie wskazówki - regularnie usuwaj swoją pamięć podręczna w przeglądarce i za wszelką cenę chroń własną prywatność w mediach społecznościowych. Nie dziel się swoją lokalizacją i przemyśl dwa razy, zanim ujawnisz zbyt wiele danych w swoich ogólnodostępnych postach. Działając ostrożnie, możesz zachować swoją prywatność i nie tracić nic z oferowanej rozrywki i kontaktu ze swoimi znajomymi.

REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×