2011-02-28T13:05:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

„Zmowa Obywatelska” zaniepokojona rocznicą Smoleńska. Czego boją się tzw. intelektualiści?

REKLAMA
Katastrofa w Smoleńsku (fot. yandex.ru)Katastrofa w Smoleńsku (fot. yandex.ru)
REKLAMA

O umiar i rzeczowość w publicznej debacie w przeddzień katastrofy smoleńskiej oraz szacunek dla odmiennych poglądów apeluje ponad stu intelektualistów, dziennikarzy i działaczy społecznych skupionych w inicjatywie "Zmowa Obywatelska" - podała wp.pl.

Apel do marszałków sejmu i senatu - Grzegorza Schetyny i Bogdana Borusewicza - podpisało ponad sto znanych osób, m.in. Halina Bortnowska, prof. Janusz Czapiński, Wojciech Eichelberger, prof. Jerzy Jedlicki, Jacek Kucharczyk, Mirosława Marody, Tadeusz Nyczek, Andrzej Seweryn, Tadeusz Strugała, Barbara Toruńczyk, prof. Łukasz Turski i prof. Andrzej Zoll.

Pełny tekst apelu:

Zbliża się pierwsza rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Jako obywatele, myślimy o tym dniu z niepokojem. Obawiamy się, że dyskusja nad polskim raportem o przyczynach katastrofy i obchody rocznicy nasilą już istniejącą atmosferę oskarżeń i wrogości, zwiększą erozję autorytetu państwa. Dialog o sprawach teraz dla państwa najważniejszych znów zejdzie na drugi plan.

Tragedia wstrząsnęła całym społeczeństwem. Nikomu nie wolno zarzucać braku wrażliwości wobec tej wielkiej straty i odmawiać prawa do jej osobistego przeżywania. Kto uzurpuje sobie monopol żałoby, ten dzieli społeczeństwo i niszczy jego tkankę obywatelską.

Czy rocznica tego nieszczęśliwego wydarzenia może stać się szansą, by przygasły spory, wywoływane przez instrumentalne wykorzystywanie katastrofy dla dyskredytowania politycznych przeciwników? Apelujemy do członków Parlamentu, funkcjonariuszy państwowych, przywódców politycznych, redakcji mediów o umiar i rzeczowość w wypowiedziach publicznych i o okazywanie szacunku dla tych, których poglądy są odmienne.Jakoś nie możemy sobie przypomnieć, żeby tzw. intelektualiści równie zdecydowanie apelowali i tworzyli inicjatywy, kiedy szargano pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz innych ofiar katastrofy. Nie przypominamy sobie również, żeby podobna inicjatywa tzw. intelektualistów zawiązała się w trosce o haniebnie traktowanych i poniżanych obrońców krzyża ustawionego przy Krakowskim Przedmieściu.

REKLAMA
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×