eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, O TYM SIĘ MÓWI

"Alarm" o wyroku w sprawie wójta gminy Rzekuń. Ekipa TVP przepytywała sędziów!

REKLAMA
zdjecie 2143
fot. "Alarm" TVPfot. "Alarm" TVP
REKLAMA

W programie "Alarm" w Telewizji Polskiej wyemitowano materiał dotyczący postępowania sądowego i wyroku w sprawie, w której oskarżony był wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak. Sąd stwierdził, że wójt popełnił przestępstwo, ale o znikomej szkodliwości społecznej i postępowanie umorzył. Dziennikarze TVP już na sali rozpraw, po ogłoszeni wyroku, postanowili... wypytać sędziów.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce 12 kwietnia ogłosił prawomocny wyrok w sprawie, w której oskarżony był wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak. Sąd uznał, że wójt popełnił przestępstwo, ale miało ono znikomą szkodliwość społeczną i postępowanie wobec wójta umorzył. Tym samym zmieniono wyrok Sądu Rejonowego, który nieprawomocnie skazał wójta na karę grzywny.

Chodziło o przetarg na budowę żłobka w Rzekuniu - wpłynęła jedna oferta, wiceprezesem zarządu jednej z firm tworzącej konsorcjum, które wygrało przetarg i realizowało inwestycję, był szwagier wójta Grzegorz Ch. Sąd uznał, że Podolak złożył fałszywe pisemne oświadczenie, w którym podał, że nie pozostaje w stosunku powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia z członkiem organu zarządzającego wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego. Ale ostatecznie stwierdzono, że szkodliwość społeczna była na tyle niewielka, że postępowanie można było umorzyć.

Inwestycją zainteresowali się dziennikarze "Alarmu" TVP.

Czy decyzja o tym, że ten oferent został wyłoniony zapadła tu w Urzędzie Gminy, czy na przykład podczas świątecznego obiadu w domu? - pytali dziennikarze TVP wójta Bartosza Podolaka. Wójt odpowiedział, że komisja przetargowa rozstrzyga sprawy w urzędzie, a relacje ze szwagrem są "rzadkie". Twierdził też, że nie miał świadomości, że w tym postępowaniu przetargowym powinien się wyłączać.

Pojawił się też fragment z ogłoszenia wyroku, jak również... swoistego "wywiadu", jaki kilkuosobowa ekipa TVP obecna w ostrołęckim sądzie próbowała zrobić z sądem po ogłoszeniu orzeczenia, pytając "czy wysoki sąd bierze odpowiedzialność za ewentualną zachętę tym wyrokiem do naruszania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych przez innych samorządowców".

W sprawie wypowiadali się też polityczni przeciwnicy wójta. - To jest porażka wymiaru sprawiedliwości, bo przede wszystkim wymagać powinniśmy od ludzi na stanowiskach przejrzystości - mówił Edward Gryczka.

Materiał zawierał również stanowisko prokuratury, która ma analizować sprawę i nie wyklucza wniesienia kasacji.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×