eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Alkohol, marihuana i mefedron. Alarmujące dane o używkach wśród ostrołęckiej młodzieży

REKLAMA
zdjecie 6680
REKLAMA
zdjecie 6680

20 procent licealistów stosuje marihuanę, coraz więcej zwolenników znajduje także mefedron i amfetamina, a po alkohol sięgają nawet 14-latkowie! To dane z ankiety przeprowadzonej wśród ostrołęckiej młodzieży. Urząd Miasta ma jednak pomysł na walkę z używkami.

Ostrołęcka młodzież a stosowanie używek

W październiku 2015 roku przeprowadzono badania ankietowe na terenie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Ostrołęce. Celem badania był pomiar natężenia zjawiska używania substancji psychoaktywnych oraz określenie wieku inicjacji alkoholowej i narkotykowej wśród młodzieży. Wyniki badania są alarmujące.

Najczęściej stosowaną substancją psychoaktywną jest alkohol. Młodzież najczęściej sięga po piwo, a w dalszej kolejności po wódkę i wino. Intensywność picia alkoholu przez ostrołęcką młodzież jest podobna jak w latach poprzednich. Alarmujące są za to dane dotyczące używania marihuany - aż 20 procent z ostrołęckiej młodzieży przyznało się do jej stosowania! W grupie osób zażywających ten rodzaj narkotyku widoczny jest wzrost częstotliwości.

Popularność zyskują także leki uspokajające, nasenne i przeciwkaszlowe dostępne bez recepty. Liczba używających te specyfiki spada, lecz wzrosła częstotliwość używania leków wśród osób odurzających się. Zanotowano za to spadek używania dopalaczy, choć 3,6% ankietowanych przyznaje się do stosowania mefedronu. Ponad 3% licealistów z Ostrołęki stosowało także amfetaminę i metaamfetaminę, tu zanotowano ponad jednoprocentowy wzrost w porównaniu z 2011 rokiem.

Młodzież z Ostrołęki wie gdzie zdobyć dopalacze. Tak wynika z kolejnego badania - mimo likwidacji sklepów z dopalaczami, 36% dziewcząt i 45% chłopców wie gdzie zdobyć środki odurzające. Po alkohol i narkotyki sięgają bardzo młodzi ludzie - inicjacja alkoholowa chłopców przypada na 14. rok życia, dziewcząt - na 15-16. rok życia. Z kolei po narkotyki sięgają najczęściej 16-latkowie. Jest to czas kiedy kończy się etap gimnazjum, a zaczyna nauka w szkołach średnich.

Co z tym zrobić?

Podczas ostatniej sesji rady miasta w 2016 roku rajcy przyjęli program przeciwdziałania narkomanii w Ostrołęce na lata 2017-2022. W programie znajduje się sześć celów operacyjnych. Oto co zaplanowano by zmniejszyć odsetek stosowania używek wśród ostrołęckiej młodzieży.

Pierwszym punktem są działania informacyjne i edukacyjne, które mają na celu kształtowanie właściwych postaw wobec narkomanii i alkoholizmu. Kolejne punkty to zwiększenie działań w obszarze profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej, a także zwiększenie dostępności do leczenia i rehabilitacji. Planowane jest także zwiększenie jakości pracy obecnie działających instytucji, poprawa współpracy między tymi podmiotami oraz stałe monitorowanie sytuacji.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kampanie społeczne, spotkania z młodzieżą oraz upowszechnianie informacji w środkach masowego przekazu spowoduje spadek wymienionych wskaźników do 2022 roku. W niektórych przypadkach już widać poprawę - świadczy o tym podwyższenie wieku inicjacji alkoholowej i narkotykowej. Niemniej jednak, niektóre z wymienionych danych są alarmujące i najbliższe lata z pewnością będą pracowite w tym względzie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×