eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

“Alleluja i do przodu!” Goworowo żegna swojego proboszcza, dwóch wikariuszy i kościelnego [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Pożegnania, mimo, że wzruszające, wcale nie muszą być smutne. Tak właśnie było podczas oficjalnego pożegnania księdza proboszcza, dwóch wikariuszy i kościelnego z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie. “Alleluja i do przodu!” - podsumował żartobliwie swoje odejście ks. Wojciech, jeden z goworowskich wikariuszy.

Decyzją kurii łomżyńskiej z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie odchodzi jej wieloletni proboszcz ks. Stanisław Siemion. Swoją posługę w goworowskim kościele rozpoczął 17 lat temu, w 2005 roku. Razem z proboszczem z parafią w Goworowie żegnają się też młodzi wikariusze - ks. Wojciech Kurek i ks. Paweł Szabłowski oraz kościelny Marcin.

zdjecie 300

W uroczystym pożegnaniu odchodzących duchownych i kościelnego, które odbyło się w niedzielę, 21 sierpnia po mszy o godzinie 11:00 udział wzięli m.in. przedstawiciele gminy Goworowo z wójtem Piotrem Kosiorkiem na czele, sołtysowie, rada parafialna, strażacy ochotnicy z terenu gminy Goworowo, uczniowie gminnych szkół, przedstawiciele grup modlitewnych i parafianie. Kolejka dziękujących była bardzo długa, każdy chciał osobiście podziękować odchodzącemu proboszczowi, wikariuszom i kościelnemu. Nie szczędzono pochwał, wdzięczności za wieloletnią opiekę duchową, za dokonane zmiany i modernizacje w parafii oraz kościele, za udzielone sakramenty, wizyty duszpasterskie i codzienne wsparcie.

Sami duchowni nie kryli wzruszenia za tak ciepłe i serdeczne pożegnanie przez swoich dotychczasowych parafian.

Pożegnania zwykle są wzruszające, ale nie zawsze muszą być smutne. Dowiódł tego jeden z wikariuszy, ks. Wojciech, który zwracając się z podziękowaniem do swojego przełożonego mówił:

Wdzięczność i pszenica zawsze rosną na dobrej glebie. Tej wdzięczności dzisiaj dużo jest i my jako księża wikariusze chcielibyśmy bardzo podziękować za tą wspólnotę kapłańską, wspólnie razem przez te krótkie dwa lata, ale bardzo bardzo dobrze to po prostu wspominamy i życzliwie. Ksiądz proboszcz był nie, że dobry, ale bardzo dobry. Niech Pan Bóg błogosławi, wspiera w tej posłudze. Wiadomo, że czasami jest tak, że jak to mówią, jeszcze się taki nie urodził, żeby każdemu dogodził, ale z bożą pomocą, Alleluja i do przodu.

- mówił ks. Wojciech Kurek.

Podziękowania do swoich parafian skierował także odchodzący ks. proboszcz. Ks. Siemion serdecznie dziękował wszystkim swoim parafianom, władzom samorządowym, grupom modlitewnym, wszystkim osobom angażującym się w codzienne funkcjonowanie całej społeczności parafialnej.

Możemy dzisiaj zaśpiewać, proboszcz i wikariusze “Ta ostatnia niedziela, kiedy się rozstaniemy”. Pani Danusia powiedziała, że jeszcze nie pamięta z historii tej parafii, żeby proboszcz odchodził. No odchodził, albo umierał albo na emeryturę, różnie to się składało. A ja mogę dodać tytułem filmu radzieckiego “17 mgnień wiosny”, tak to przeleciało nie wiadomo kiedy (“17 mgnień wiosny to serial, który powstał na podstawie jednej z powieści Juliana Siemionowa. Serial liczył 12 odcinków, których akcja rozgrywa się w ciągu 17 dni - przyp. red.). Te dzieci, które chrzciłem, jak tu przyszedłem, za rok zwrócą się do pana wójta o dowód osobisty, bo już będą pełnoletni. Wikariusze niestety tylko dwa lata, a miałem nadzieję, że dłużej popracujemy razem, bo na prawdę bardzo dobrze nam się współpracowało. Ale co zrobić, rozkaz to rozkaz. Niektórzy mówili w wojsku: nie gazeta. Vis maiorem, czyli siła wyższa.

- mówił ks. Siemion.

Odchodząc z goworowskiej parafii, ks Siemion ufundował swoim dotychczasowym podopiecznym popiersie św. Jana Pawła II, które opatrzone jest tablicą pamiątkową z jednym z najczęściej cytowanych haseł Papieża Polaka “Ego Sum Totus Tuus Maria!. Na tablicy umieszczone zostały także podziękowania od proboszcza: “Pozostańcie wierni doświadczaniu pokoleń, które żyły na tej ziemi z Bogiem w sercu i modlitwą na ustach… Zachowujcie jak skarb największy wszystko to, co było źródłem duchowej siły naszych ojców. Ofiaruje w hołdzie wdzięczności ks. Stanisław Siemion. Goworowo, 21.08.2022.”

Ks. Stanisław Siemion po odejściu z Goworowa ma objąć opieką duszpasterską dekanat w Różanie. Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że nowym proboszczem parafii Goworowo zostanie najprawdopodobniej pochodzący z Ostrołęki (parafia św. Antoniego) ks. dr Jerzy Kaczyński. Ma 52 lata, w kapłaństwie od 26 lat. Dotychczas pracował w Wąsoszy, Wyszkowie, Ostrowi Maz., Wysokiem Maz., Baranowie, był też proboszczem w Olszewce, a ostatnio w Kuczynie.

Odchodzącego ks. proboszcza żegnano także podczas odbywających się dziś w Goworowie gminnych dożynek.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7506
Kalendarz imprez
październik 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16  17  18  19  20 dk21  22
dk23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
×