2022-08-21T15:19:00+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

“Alleluja i do przodu!” Goworowo żegna swojego proboszcza, dwóch wikariuszy i kościelnego [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
3
21

Pożegnania, mimo, że wzruszające, wcale nie muszą być smutne. Tak właśnie było podczas oficjalnego pożegnania księdza proboszcza, dwóch wikariuszy i kościelnego z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie. “Alleluja i do przodu!” - podsumował żartobliwie swoje odejście ks. Wojciech, jeden z goworowskich wikariuszy.

Decyzją kurii łomżyńskiej z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie odchodzi jej wieloletni proboszcz ks. Stanisław Siemion. Swoją posługę w goworowskim kościele rozpoczął 17 lat temu, w 2005 roku. Razem z proboszczem z parafią w Goworowie żegnają się też młodzi wikariusze - ks. Wojciech Kurek i ks. Paweł Szabłowski oraz kościelny Marcin.

W uroczystym pożegnaniu odchodzących duchownych i kościelnego, które odbyło się w niedzielę, 21 sierpnia po mszy o godzinie 11:00 udział wzięli m.in. przedstawiciele gminy Goworowo z wójtem Piotrem Kosiorkiem na czele, sołtysowie, rada parafialna, strażacy ochotnicy z terenu gminy Goworowo, uczniowie gminnych szkół, przedstawiciele grup modlitewnych i parafianie. Kolejka dziękujących była bardzo długa, każdy chciał osobiście podziękować odchodzącemu proboszczowi, wikariuszom i kościelnemu. Nie szczędzono pochwał, wdzięczności za wieloletnią opiekę duchową, za dokonane zmiany i modernizacje w parafii oraz kościele, za udzielone sakramenty, wizyty duszpasterskie i codzienne wsparcie.

Sami duchowni nie kryli wzruszenia za tak ciepłe i serdeczne pożegnanie przez swoich dotychczasowych parafian.

Pożegnania zwykle są wzruszające, ale nie zawsze muszą być smutne. Dowiódł tego jeden z wikariuszy, ks. Wojciech, który zwracając się z podziękowaniem do swojego przełożonego mówił:

Wdzięczność i pszenica zawsze rosną na dobrej glebie. Tej wdzięczności dzisiaj dużo jest i my jako księża wikariusze chcielibyśmy bardzo podziękować za tą wspólnotę kapłańską, wspólnie razem przez te krótkie dwa lata, ale bardzo bardzo dobrze to po prostu wspominamy i życzliwie. Ksiądz proboszcz był nie, że dobry, ale bardzo dobry. Niech Pan Bóg błogosławi, wspiera w tej posłudze. Wiadomo, że czasami jest tak, że jak to mówią, jeszcze się taki nie urodził, żeby każdemu dogodził, ale z bożą pomocą, Alleluja i do przodu.

- mówił ks. Wojciech Kurek.

Podziękowania do swoich parafian skierował także odchodzący ks. proboszcz. Ks. Siemion serdecznie dziękował wszystkim swoim parafianom, władzom samorządowym, grupom modlitewnym, wszystkim osobom angażującym się w codzienne funkcjonowanie całej społeczności parafialnej.

Możemy dzisiaj zaśpiewać, proboszcz i wikariusze “Ta ostatnia niedziela, kiedy się rozstaniemy”. Pani Danusia powiedziała, że jeszcze nie pamięta z historii tej parafii, żeby proboszcz odchodził. No odchodził, albo umierał albo na emeryturę, różnie to się składało. A ja mogę dodać tytułem filmu radzieckiego “17 mgnień wiosny”, tak to przeleciało nie wiadomo kiedy (“17 mgnień wiosny to serial, który powstał na podstawie jednej z powieści Juliana Siemionowa. Serial liczył 12 odcinków, których akcja rozgrywa się w ciągu 17 dni - przyp. red.). Te dzieci, które chrzciłem, jak tu przyszedłem, za rok zwrócą się do pana wójta o dowód osobisty, bo już będą pełnoletni. Wikariusze niestety tylko dwa lata, a miałem nadzieję, że dłużej popracujemy razem, bo na prawdę bardzo dobrze nam się współpracowało. Ale co zrobić, rozkaz to rozkaz. Niektórzy mówili w wojsku: nie gazeta. Vis maiorem, czyli siła wyższa.

- mówił ks. Siemion.

Odchodząc z goworowskiej parafii, ks Siemion ufundował swoim dotychczasowym podopiecznym popiersie św. Jana Pawła II, które opatrzone jest tablicą pamiątkową z jednym z najczęściej cytowanych haseł Papieża Polaka “Ego Sum Totus Tuus Maria!. Na tablicy umieszczone zostały także podziękowania od proboszcza: “Pozostańcie wierni doświadczaniu pokoleń, które żyły na tej ziemi z Bogiem w sercu i modlitwą na ustach… Zachowujcie jak skarb największy wszystko to, co było źródłem duchowej siły naszych ojców. Ofiaruje w hołdzie wdzięczności ks. Stanisław Siemion. Goworowo, 21.08.2022.”

Ks. Stanisław Siemion po odejściu z Goworowa ma objąć opieką duszpasterską dekanat w Różanie. Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że nowym proboszczem parafii Goworowo zostanie najprawdopodobniej pochodzący z Ostrołęki (parafia św. Antoniego) ks. dr Jerzy Kaczyński. Ma 52 lata, w kapłaństwie od 26 lat. Dotychczas pracował w Wąsoszy, Wyszkowie, Ostrowi Maz., Wysokiem Maz., Baranowie, był też proboszczem w Olszewce, a ostatnio w Kuczynie.

Odchodzącego ks. proboszcza żegnano także podczas odbywających się dziś w Goworowie gminnych dożynek.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×