eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Apolonia Nowak ma swoje miejsce w łowickiej „Alei Gwiozd” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8404
Twórczyni ludowa z Kadzidła Apolonia Nowak, fot. Starostwo Powiatowe w OstrołęceTwórczyni ludowa z Kadzidła Apolonia Nowak, fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 8404

Kurpiowska twórczyni ludowa, Apolonia Nowak trafiła do „Alei Gwiozd Łowickich”. Odsłonięcie gwiazdy upamiętniającej „naszą” twórczyni odbyło się 13 września na Placu Stary Rynek w Łowiczu. To pierwsze tego typu wyróżnienie dla artysty spoza regionu łowickiego.

„Aleję Gwiozd Łowickich” tworzą wmurowane w bruk tablice wykonane ze szkła hartowanego z wycinankami łowickimi tzw. „gwiozdami”. Tablice opatrzone są nazwiskami osób zasłużonych dla Łowicza i ziemi łowickiej oraz innych regionów etnograficznych w Polsce.

Apolonia Nowak, twórczyni ludowa z Kadzidła osobiście odsłoniła dedykowaną jej tablicę. Wystąpiła z mini koncertem w sali barokowej łowickiego muzeum, najpiękniejszych kurpiowskich pieśni ludowych przy akompaniamencie harmonisty Edwarda Koziatka. Apolonii Nowak w Łowiczu towarzyszyli: dyr. Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrołęce Aldona Kuciej, etnograf i muzykolog Katarzyna Mróz z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, muzykolog Henryk Gadomski ze Związku Kurpiów oraz rodzina.

„Gwiozda Łowicko” przyznawana jest co roku w dwóch kategoriach - twórczość ludowa oraz upowszechnianie i ochrona dóbr kultury ludowej. „Aleja Gwiozd Łowickich” powstała w 2011 roku i jest jedyną w Polsce aleją poświęconą twórcom ludowym i propagatorom dziedzictwa kulturowego. W tym roku „gwiozdy” przyznano czterem twórcom ludowym: wybitnej śpiewaczce i wycinankarce regionu kurpiowskiego Apolonii Nowak, utalentowanej wycinankarce, popularyzatorce sztuki ludowej i społeczniczce Marii Stachnal, znanemu łowickiemu śpiewakowi ludowemu Stanisławowi Madanowskiemu i pośmiertnie Marianowi Moskwie, nauczycielowi muzyki, wielkiemu propagatorowi muzyki regionu łowickiego. Dotychczas w alei zamieszczono 14 „gwiozd”.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×