eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Arkadiusz Czartoryski: „Dzięki determinacji rządu PiS w Ostrołęce powstanie elektrownia o mocy 1000 MW”

REKLAMA
zdjecie 9637
REKLAMA
zdjecie 9637

Wczoraj spółki Energa i Enea podpisały umowę na przygotowanie i budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. To efekt determinacji rządu PiS – twierdzi w rozmowie z naszym portalem poseł Arkadiusz Czartoryski.

Red : Energa i Enea zawarły umowę na przygotowanie i budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. Blok o mocy ok. 1000 MW miałby być oddany do użytku w 2023 r. Czy czuje Pan satysfakcję po latach starań o tą inwestycję?

Arkadiusz Czartoryski: Na tą chwilę możemy odnotować niezwykle ważną rzecz, władze obu koncernów określiły zasady współpracy. Umowa spółek obejmuje wyłonienie firmy wykonawcy elektrowni, czas rozpoczęcia prac budowlanych, oddanie Elektrowni Ostrołęka C do eksploatacji a także czas eksploatacji. Ustalenia „powinny przyczynić się do ogłoszenia przetargu jeszcze w 2016 roku” jak informują przedstawiciele koncernów.  Sama  budowa potrwa ok. 60 miesięcy. Koszt realizacji to od 5 - 6 miliardów  złotych.  Spółka celowa - Elektrownia Ostrołęka, posiada  kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu. To dobre informacje ale to nie oznacza końca starań o nową elektrownię w Ostrołęce.

RED : Starania trwały bardzo długo. Dlaczego?

AC : Umowa z przed dwóch dni, zawarta  została przez władze  Energa, Enea oraz Elektrownię Ostrołęka, czyli spółkę celową powołaną przez Energę do realizacji projektu, której Prezes Edward Siurnicki pracował nad projektem jeszcze w roku 2007. To kolejny krok od chwili kiedy w 2012 roku rząd PO-PSL i to pomimo wcześniejszego wydatkowania na ten projekt setek milionów złotych, postanowił budowę porzucić. Razem z Panem Senatorem Robertem Mamątowem staraliśmy się przez wszystkie te lata aż do chwili obecnej czynić starania o powrót do inwestycji. Niestety rząd PO-PSL obstawał twardo za swoją decyzją zlikwidowania tej budowy. Teraz mam ogromną satysfakcję bo będzie to największa inwestycja w Polsce a dla Ostrołęki największa w historii miasta. Było to możliwe dzięki determinacji rządu PiS, który budowę w Ostrołęce zawarł  w swoim programie wyborczym.

RED:  Jak doszło do przywrócenia projektu. Przecież poprzedni ministrowie przekonywali, że projekt jest nieopłacalny. Przypomnę tylko debatę z Ministrem Budzanowskim, w której Pan brał udział.

AC : W 2015 roku podczas kampanii wyborczej obecna Premier Pani Beata Szydło powiedziała w Ostrołęce „Na tej działce powinna powstać nowa elektrownia w Ostrołęce i ja państwu deklaruję, że powstanie!  Elektrownia jest potrzebna w Ostrołęce, na Mazowszu, w Polsce. Jest przede wszystkim potrzebna Polakom. Miejsca pracy, bez umów śmieciowych, dobrze opłacane - to jest nasza przyszłość. Miała być tu elektrownia, zrezygnowano z jej realizacji i zobaczcie co stało się z linią kolejową. Co mają powiedzieć kolejarze? Co mają powiedzieć ludzie, którzy wiązali z tym miejscem swoją przyszłość„  Zamieściliśmy budowę elektrowni w programie PiS, to był też mój główny postulat w kampanii wyborczej. Dzisiaj jesteśmy już bardzo blisko. Moim zdaniem niebawem koncerny Energa i Enea ogłoszą przetarg na wyłonienie firmy budującej.  Prezes Enea powiedział dziennikarzom znamienne słowa - "Inwestycja wzmocni naszą pozycję na rynku wytwórców energii i wpisuje się w przyjętą Strategię Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 r. Nowy blok Elektrowni Ostrołęka C będzie kolejnym, stabilnym, wysokosprawnym i niskoemisyjnym źródłem energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Warto dodać, ze do nowej elektrowni będzie potrzeba przywieść koleją 3 mln to  węgla rocznie. Zatem inwestycja wymusi modernizacje linii kolejowych. Przed Ostrołęką otwiera się nowa epoka rozwoju.

RED : Dziękuje za rozmowę.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×